Presunúť na hlavný obsah

DETSKÁ IZBA BEZ CHEMIKÁLIÍ

Rodinné vzťahy

Zariaďujete izbičku pre vaše bábätko? Nestačí myslieť iba na vizuálnu stránku miestnosti, výber farieb a dizajn nábytku. Izbička sa dieťaťu musí nielen páčiť, no dbajte na to, aby malo okolo seba aj zdravé a bezpečné prostredie. Je dobré vedieť, aké materiály použiť a akých sa naopak vyvarovať. Na trhu je veľké množstvo látok, ktoré by špeciálne malému dieťaťu mohli časom ublížiť. Nehazardujte so zdravím tej najcennejšej bytosti vášho života.

Koberec, alebo drevená podlaha?

Koberec nie je tým najlepším riešením pre podlahu detskej izby. Hromadí sa v ňom totiž prach, baktérie a roztoče, teda presne to, s čím by malé dieťa malo prísť do styku čo najmenej. Ďalej je dobré vyhýbať sa aj PVC a laminátu. PVC môže obsahovať ftaláty, laminát zase formaldehyd. Šetrná alternatíva je vhodná drevená podlaha, korok alebo pravé linoleum (marmoleum). Pozor! Pravé linoleum nie je PVC. Linoleum je vyrobené z prírodných surovín ako ľanový olej a drevená alebo korková múčka. Neškodí alergikom a brzdí rast mikroorganizmov.


Nábytok nevyberajte iba podľa vzhľadu!

Laminovaný nábytok z drevotriesky môže obsahovať formaldehyd. Je to karcinogénne a alergenická látkaá leptá sliznicu. Pri dlhodobom vdychovaní môže spôsobovať bolesti hlavy. Šetrná alternatíva je drevený nábytok ošetrený prírodným lakom, voskom, olejmi, mydlovou vodou. Ak vám záleží nielen na vašom zdraví, ale aj na ochrane prírody, vyberte nábytok označený certifikátom FSC. Drevo s certifikátom FSC pochádza z legálnej ťažby s maximálnym ohľadom na životné prostredie a sociálne podmienky ťažobných robotníkov.

 

Mäkké perinky.

Podstatnejšia vec, ako sa budú dieťaťu posteľné obliečky páčiť, je ich zdravotná nezávadnosť. Vo farbenom textile sa môže vyskytovať kadmium alebo chróm. V niektorých prípadoch sa na impregnáciu bielizne proti pokrčeniu používa formaldehyd. Odporúčame bio bavlnu. Zatiaľ nie je tak rozšírená, no vo väčších obchodných reťazcoch a kvalitnejších obchodoch ju nájdete. Pred prvým použitím je dobré textil vyprať.


Na matraci nešetrite!

Nekvalitné matrace môžu obsahovať spomaľovače horenia, prchavé látky, ktoré dráždia oči, hrdlo i pľúca. Preto by sa ich výbere mala venovať väčšia pozornosť. Nehovoriac o kvalite z hľadiska tvrdosti a vhodnosti pre anatómiu malého dieťaťa. Odporúčame kokosové vlákno , prírodný kaučuk, alebo LATEX.

 

Ozdoby na stenách maľujte ekologickými farbami.

Ak máte v úmysle svojmu dieťatku vyzdobiť steny nástennými maľbami, vyberte vhodnú farbu. Tie syntetické môžu obsahovať veľa rizikových chemických látok. U náterov, lakov a moridiel si overte, či sú naozaj vhodné na aplikáciu vo vnútornom prostredí. Do detskej izby voľte farby riediteľné vodou. Je dobré preveriť si ich zloženie alebo radšej rovno vyberať výrobky s ekologickou certifikáciou, označené ako Ekologicky šetrný výrobok.

Vzduch v miestnosti

Každú domácnosť je potrebné pravidelne a dostatočne vetrať. Na koncentráciu chemických škodlivín v byte majú totiž veľký vplyv teplota a vlhkosť. Dôležité je tiež odvetrávať splodiny z kúrenia. Ak bývate blízko frekventovanej cesty, s vetraním to nepreháňajte a kúpte si radšej čistič vzduchu. K čisteniu vzduchu môžu tiež prispieť rastliny, niektoré dokonca dokážu pohltiť formaldehydové výpary. Zároveň zvlhčujú vzduch a zvyšujú množstvo kyslíka. Vhodné sú najmä tieto: fikus , zeleneč, brečtan, dracena... Ak fajčíte, je lepšie ísť s cigaretou von, na záhradu, terasu alebo balkón. Osviežovače vzduchu, vonné sviečky a gély, to všetko sú syntetické vône. Sú založené na petrochemických produktoch a môžu vyvolávať alergické reakcie alebo dráždiť sliznice Miesto umelých vôní používajte prírodné aromatické oleje, ktoré necháte odparovať z aromalampy.