Presunúť na hlavný obsah

PRÍBEH JEDNEJ KRAVATY...

Móda

Kravata údajne pochádza z Chorvátska, kde na jej počesť oslavujú Deň kravaty. V sedemnástom storočí očarila francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII., ktorý oficiálne ustanovil funkciu hlavného „kravatiera“. Jej strih, materiál a forma sa v priebehu storočí menili, v súčasnosti sa medze nekladú ani jej farbe, ani uviazaniu, ani materiálu. Základné pravidlo však platí v každej situácii. Kravata odpovedá na otázku „Kto som“. Kto ste?

Top manažéri, podnikatelia, businessmani a prvotriedni módni odborníci vždy ocenia kvalitu. Kravata je odrazom postoja, individuality a hrá spolu s ostatnými doplnkami jeden z najdôležitejších nonverbálnych prejavov osobnosti. Farba prezrádza náladu, materiál vyjadruje spoločenské postavenie, strih ukáže váš štýl, potlač odhalí vašu osobnosť. Na pracovné rokovania a prestížne spoločenské podujatia sa odporúča kravata menej výrazných farieb, zladená s doplnkami, prípadne šatami vašej partnerky. Na voľný čas môžete zvoliť ležérnejší štýl, sýtejšie farby a aj extravagantnejšie vzory. Na horúce letné dni voľte svetlé farby, v zime sa hodia odtiene šedej, tmavohnedej, prípadne aj čiernej. Záleží však od aktuálnych módnych trendov.
História kravaty siaha do sedemnásteho storočia, keď sa na dvore kráľa Ľudovíta XIII. objavili chorvátski vojaci s uviazanými šatkami na krku. Práve tento štýl očaril francúzskeho panovníka natoľko, že zaviedol módu kravát. Výraz „la cravatte“ vznikol z označenia „la Croate“, čiže Chrováti. Kravata sa stala neoddeliteľnou súčasťou pánskej módy, najmä anglickí gentlemani a intelektuáli devätnásteho storočia nosili kravaty so vznešenosťou, materiálom i spracovaním vyjadrovali svoje významné spoločenské postavenie. Do dokonalosti kravatu priviedol na začiatku 20. storočia Jesse Langsdorf z New Yorku, ktorý si nechal patentovať strih z troch dielov, vďaka čomu sa kravaty prestali krútiť, držali tvar a ľahšie sa udržiavali. Revolúciu v nosení kravát priniesol po druhej svetovej vojne polyester, v 60. rokoch minulého storočia pôsobivá kolekcia kravát Ralpha Laurena, dizajnér Kenzo navrhol kravaty vypletené do vzoru. Kravatové „uvoľnenie“ priniesol v 80. rokoch módny návrhár Giorgio Armani a jeho ležérny štýl, ktorý spája elegantný oblek a pohodlné tričko. Táto móda zaujala najmä mladých gentlemanov, ktorých vzťah k „slučke okolo krku“ nebol príliš vrúcny. Napriek tomu je kravata jedným zo symbolov úspešnej podnikateľskej elity, ktorá odráža nielen vzťah k móde, bontónu, ale aj partnerovi, s ktorým idete rokovať.
Zásadou číslo jeden je kvalita. Tá odráža vaše spoločenské postavenie, váš precízny výber a dôkladný prístup k jej výberu. Najkvalitnejšou je hodvábna kravata, ktorá drží nádherný uzol a zároveň už na prvý pohľad odhalí svoj luxusný pôvod. Určite viete oceniť dobrý prvý dojem na obchodnom partnerovi, preto je nevyhnutné investovať do kvality. Kvalitnú kravatu neperte, ale odneste do čistiarne. Tá hodvábna je dlhodobou investíciou, dokáže sa narovnať, zachováva si sýte farby a pôsobí príjemným dojmom, lacné dizajny nemajú vysokú životnosť. Jedna z najúspešnejších firiem, ktorá sa dlhé desaťročia venuje výrobe kravát pre top elitu, prezidentov a najbohatších podnikateľov, je talianska značka Marinella z Neapola. Ak chcete pôsobiť upraveným dojmom, platí zásada, že kravata musí siahať svojím špicom k opasku, nie dlhšia, ani kratšia. Klasická kravata by nemala mať vo svojom najširšom mieste viac ako 7,5 centimetra. Do najpoužívanejšieho typu goliera sa hodia všetky typy uzlov na kravate, najkrajšie ukáže polovičný Windsor. Typický Windsor sa neodporúča viazať z „ťažkých“ kravát, inak by uzol zanikol pod golierom. Hodvábne i polyesterové kravaty sa hodia uviazať uzlom Princ Albert alebo jednoduchým 4in hand. Kravata u muža je ako kvalitná kabelka u žien. Je to zrkadlo vašej duše, odraz vášho postavenia, osobného štýlu a individuálnych preferencií. Ako sa vyjadril Oscar Wilde: „Dobre uviazaná kravata je prvým vážnym krokom v živote.“ Vykročte tou správnou nohou...