MIKLOŠKO VYSTAVUJE SPOLOČENSKÉ ŠATY

Renomovaný slovenský módny návrhár Fero Mikloško vystavuje sedem spoločenských modelov, vrátane honosných svadobných šiat zo svojej Haute Couture 2008 kolekcie na výstave venovanej symbolickému hľadaniu humanity a prapôvodu človeka. „Šaty sú dizajn a dizajn je umenie,“ vysvetľuje prítomnosť Mikloškových šiat na výstave maliara Roberta Hromca a sochára Martina Palu kurátor zaujímavej zbierky Ľubomír Podušel, ktorý expozíciu uviedol slovami filozofa Karla Poppera: Všetko živé hľadá lepší svet.

1,miklosko,hromec,pala,kurator,vystava,galeria,SPP,zabava,kultura,frolo,spp

1,miklosko,hromec,pala,kurator,vystava,galeria,SPP,zabava,kultura,frolo,spp

Idea humanity a človečenstva nachádzajúca sa v umení, ktoré chce vyjadriť podstatu a ľudskosť človeka, vo svete atakovanom médiami je vodiacou niťou výstavy troch umelcov. Umenie ponúka bránu do nášho vlastného sveta, sveta snov, fantázie i reality, ktorú vyjadruje. „Podstatou tvorby je človek ako taký. Maliar Robert Hromec vyjadruje človeka nahého, no nie preto, aby sa zvýrazňovala nahota,  tá je sekundárna. Podstatou je to, čo sa v nahote odohráva. 32 obrazov, ktoré sú súčasťou výstavy, je komponovaných tak, aby nás navádzali na myšlienku o komunikácii, o samote človeka, o ľuďoch, ktorí sami seba míňajú. Ide o symbolicko-znakové vyjadrenie súčasného sveta, ktorý stráca ľudskosť a Hromec ju chce znovu pripomenúť,“ vysvetľuje ideu vystavených obrazov maliara Roberta Hromca kurátor výstavy. Náznakom a hlbokými symbolickými odkazmi ukazuje realitu dnešného sveta vo svojich plastikách sochár Martin Pala, ktorý prepožičal do Galérie SPP na Mlynských Nivách v Bratislave 15 sôch. „Na prvý pohľad vytvára Pala plastiky, ktoré sú zjednodušené trojrozmerné „obrazy“ vecí, živočíchov, možno nás neupútajú. Rozprávajú však ľudskou rečou – symbolický hrnček var, ktorý varí peniaze a odráža materiálnu stránku dnešného sveta, koráb Kryštofa Kolumba, ktorý hovorí o našom poznávaní sveta, či oko vráskavca, takmer vyhynutého živočícha. Ide o symbolické zobrazenie správania sa človeka k dnešnému svetu,“ rozpráva o vystavených sochách kurátor. Verejnosti najznámejší vystavovateľ, módny návrhár Fero Mikloško, prezentuje sedem spoločenských šiat, ozdobených štrasovými brošňami, hodvábnymi mašľami, kožušinami so zaujímavým lemom. „V 18 rokoch som vyhral súťaž s dvojmodelom Fauna a Flóra a tieto šaty som o pár rokov neskôr vystavoval v Galérii Vysokej školy výtvarných umení. Toto je moje druhá výstava. Má podtitul „Áno“, pretože sú na nej aj honosné svadobné šaty,“ prezradil Mikloško, ktorý v galérii vystavuje to najlepšie z najlepšieho z kolekcie Haute Couture 2008.  Inšpiráciu čerpá všade vôkol seba, má obdobia, kedy je zameraný na mašle, kožušiny či konkrétne farby. Vo svete módy ho najviac od útleho detstva ovplyvňuje módny návrhár Christian Lacroix: „Upútal ma svojimi farebnými kombináciami, vzormi materiálov, doplnkami, ako krásne a vkusne vždy vedel naaranžovať mašle.“ Obľubuje aj tvorbu Valentina či značky Dior a v súčasnosti na september pripravuje prehliadku Haute Couture, plnej absolútneho luxusu, glamouru a noblesy.

Zaujímavé spojenie obrazov, sôch a návrhárskych kúskov nájdete na výstave v Galérii SPP v Bratislave do 29. augusta. Toto vystavené umenie nás navádza k tomu, aby bol lepší svet tým, že budeme lepší k sebe.

Foto:
Zdroj:
mir

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba