Presunúť na hlavný obsah

BLACK TIE? OBLEČTE SA PODĽA DRESS KÓDU

Móda

Elegantná róba, koktejlové šaty, dlhé večerné šaty či stačí len elegantný kostým? Ak neviete, čo si na ktorú spoločenskú udalosť obliecť, môžete si tým spôsobiť nepríjemné faux pas, na ktoré nikto z prítomných len tak ľahko nezabudne. Ak však túžite zanechať veľmi dobrý dojem, alebo sa v spoločnosti vážených ľudí nechcete cítíť menejcenne, mali by ste ovládať základné pravidlá "dress" kódu. Feminity vám ponúka prehľad tých najbežnejších a zároveň aj najdôležitejších pravidiel obliekania sa.

Už samotné pozvanie na prestížnu spoločenskú udalosť je obrovská pocta. Ak obdržíte pozvánku, zvyčajne je na nej v ľavom dolnom rohu aj uvedené, aký spoločenský odev sa od hosťa vyžaduje. Toto usmernenie by ste mali brať ako záväzné a teda ak predpísané oblečenie nemáte, mali by ste si ho do dňa D zaobstarať alebo sa za neúčasť na podujatí ospravedlniť.
Najbežnejším dress kódom je "black tie". Zvykne sa mu hovoriť aj "cravate noire" a už ako je zrejmé z doslovného prekladu, požaduje sa formálne oblečenie toho najvyššieho stupňa. Pre pánov je predpísaný smoking, ktorý môže, no nemusí byť doplnený aj vestou s hlbokým okrúhlym výstrihom. Pod smoking patrí biela košeľa so stojačikom a poltopánky, ktoré by mali ladiť so smokingom. Na pánskom krku by však určite nemal chýbať čierny motýlik. Dámam dress kód black tie predpisuje večerné šaty. Je jedno, či sú dlhé alebo krátke, ba dokonca nie je ani pravidlom, aby boli čierne.
O niečo vážnejšie ako black tie sa v spoločnosti berie dress kód, ktorému "prischlo" meno white tie alebo tiež cravate blanche. Je to najformálnejší typ spoločenského oblečenia. Od pánov totiž vyžaduje frak, ktorý si dnes oblečie pravidelne už málokto - akurát dirigenti počas dirigovania opery. K čiernemu fraku samozrejme patrí biela košeľa a vesta. Netreba sa však nechať zmiasť - ku fraku sa v žiadnom prípade nenosí čierny motýlik, ale práve naopak - vo farbe košele. Teda biely. Dámy by sa mali obliecť do elegantnej róby. K nej si môžu, no nemusia, obliecť aj dlhé rukavice. Určite by však nemali vynechať krásny, ale predovšetkým pravý šperk a čerešničkou na torte by mali byť pekné večerné lodičky. S týmto dress kódom sa najčastejšie stretnete na plesoch a báloch.
Na pozvánke však môžete nájsť aj údaj formal. To však neznamená, že sa od vás očakáva kostým alebo sako. Pre toto označenie platia rovnaké pravidlá ako pre black tie. Dámy však okrem dlhých či koktejlových šiat si môžu pokojne obliecť aj do elegantnejšieho kostýmu. Nezabudnite však, že ku všetkému sú "in" krásne lodičky. Označenie coctail už ponúka trošku menej formálne oblečenie. Páni si vystačia s tmavým oblekom a dámy koktejlovými šatami.
Veľmi často sa však správne neodhadne, čo sa myslí pod pojmom Dressy casual. Neznamená to, že máte na daný event prísť oblečení v džínsoch a tričku (poprípade lepšej blúzke). Predpísané sú elegantné šaty - najlepšie spravíte, ak sa rozhodnete pre decentné kostýmové šaty alebo kostým s rafinovanými detailmi (gombíky, prekladanie, manžety, švy, čipka). Tu však neplatí to, čo pri ostatných dress kódoch. Doplnky by mali byť k šatám vyberané starostlivo. Ak ste si zvolili výrazný kostým, uprednostniť by sa mali jednoduchšie a decentnejšie šperky a naopak.
Ak však na pozvánke nie je nič uvedené, obliecť si môžete skutočne čo chcete (nie však teplákovú súpravu na jogging). Riflové nohavice s trendovou blúzkou a sakom, doplnené krásnym šálom či zaujímavou šatkou sú skvelé na vernisáže, filmové premiéry, no na návštevu divadla by ste si mali zvoliť vyberanejší šatník.