Presunúť na hlavný obsah

TELEVÍZOR A JEHO VPLYV NA ORGANIZMUS

Zdravie a relax

Pôsobenie žiarenia televízora pri jeho pozeraní a následné dôsledky na zrak sú odvekými otázkami, ktoré trápia nejedného človeka sužovaného dilemou jeho škodlivosti. Nakoľko sa doba mení, menia sa aj technológie. Z trhu sa už skoro celkom vytratili klasické CRT televízory a nahradili ich LCD a plazmové obrazovky.

Vplyv žiarenia televízora riešia najmä rodičia detí, aj napriek tomu, že nikdy nebola lekársky potvrdená skutočnosť, že jeho pozeranie dieťaťu poškodzuje zrak. Avšak televízor vysiela elektromagnetické žiarenie, ktoré môže spôsobiť bolesti hlavy, poruchy imunitného systému a znižuje koncentráciu. Škodí najmä batoľatám, tehotným ženám a ľuďom so zníženou imunitou. Podstatným rozdielom medzi klasickým televízorom a novými typmi obrazoviek je zmena vzdialenosti pri jej pozeraní. Staršie typy obrazoviek sme boli schopní pozerať z väčších vzdialeností, naproti tomu k novším typom sa vzdialenosť zmenšila. Do priameho kontaktu by sa nemali dostať hlavne najmenšie deti, ktoré patria k najrizikovejším skupinám. Mali by ste sa vyhýbať pozeraniu pri zhasnutom svetle, nakoľko oči sa tým mnohonásobne viac zaťažia ako pri bežnom dennom svetle, pri ktorom je jas obrazovky a okolitého svetla vyrovnaný.
Žiadna štúdia neuvádza odporučené časové rozmedzie, ako dlho pozerať televízor. Všetko záleží na jedincovi. Alarmujúci je pocit unavených a tzv. suchých očí, ktorému môžete predísť častejším žmurkaním oblažujúcim samotné oko o potrebnú vlhkosť. Alebo sa odporúča používať špeciálne kvapky, napríklad aj pri práci s počítačom, kde sa pocit suchého oka môže tiež dostaviť. Samotné oko sa viac unavuje pri sledovaní farebného obrazu ako čiernobieleho, pretože šošovka oka musí reagovať na každú farbu zvlášť.  Je potrebné si uvedomiť, že všetkého veľa škodí najmä vtedy, ak ide o pozeranie televízie, ktorá náš zrak nadmieru zaťažuje.