Presunúť na hlavný obsah

ODĽAHLÉ SÚKROMIE NA PANENSKÝCH OSTROVOCH

Cestovanie

Peter Island, ktorý je súčasťou Britských Panenských ostrovov, zaradil časopis Conde Nast Traveler medzi top dvadsiatku ostrovov na svete a označil ho za jedno z najlepších miest na strávenie dovolenky. Tunajší Peter Island Resort prešiel nedávno kompletnou mnohomiliónovou rekonštrukciou, vďaka čomu ožila jeho charizma a neopakovateľné čaro nedotknutej prírody

Peter Island objavil Krištof Kolumbus v roku 1493 a spolu s ostatnými ostrovmi ho nazval  po prívržencoch sv. Uršule, ktorí sa v 4. storočí odmietli podriadiť Hunom a radšej si zvolili smrť. Keď Španielsko obsadilo tento región, piráti napádali jeho lode, ktoré viezli domov bohatstvo z Nového sveta. Panenské ostrovy so svojimi nespočetnými zákutiami a zátokami boli ideálnym útočiskom pre Henryho Morgana, Sira Johna Hawkinsa či Sira Francisa Drakea, ktorého meno dnes nesie kanál medzi Peter Islandom a Tortolou. Koncom 17. storočia uvoľnili piráti cestu plantážnikom, ale boom pestovania cukrovej trstiny Peter Island nezasiahol, pretože tam nebola vhodná pôda. Niektorým pestovateľom sa tu však podarilo úspešne začať s bavlnou, čo si vyžadovalo prísun stále väčšieho množstva otrokov.
O Peter Islande sa toho nevedelo príliš veľa, kým nedávno na jednej povale v Londýne ktosi neobjavil truhlicu s kôpkou listov a fascinujúcim príbehom odohrávajúcim sa v 70. rokoch osemnásteho storočia. Príbeh je o Johnovi Bethelovi, plantážnikovi z Peter Islandu a príbuznom Codringtonovcov. Bethel prišiel na Barbados ako dvadsiatnik, presťahoval sa na Tortolu a oženil sa so staršou ženou. Potom sa však vášnivo zamiloval do mulatky menom Princezná, čo jeho manželka samozrejme odhalila. Bethel, aby zabránil škandálu, predal Princeznú istému plantážnikovi z Peter Islandu. Keď sa však o niekoľko rokov dostal k pozoruhodnému dedičstvu, kúpil Bethel všetky plantáže a otrokov na Peter Islande a svojej milovanej Princeznej daroval slobodu.
Panenské ostrovy zasiahlo niekoľko hurikánov. Ten z roku 1867 patrí medzi najslávnejšie - nielen preto, že bol najničivejší, ale aj preto, že sa mu podarilo potopiť parník R.M.S. Rhone, ktorého vrak je dnes svetoznámou potápačskou atrakciou. Ďalší hurikán zasiahol ostrovy v roku 1916. O štyri roky neskôr sa tu začal pestovať tabak, čo trvalo dovtedy, kým sem neprišiel stráviť svoju penziu bývalý britský diplomat John Brudenell-Bruce. Koncom 60. rokov minulého storočia sa do Peter Islandu zamiloval nórsky milionár Torolof Smedwig a kúpil väčšinu jeho územia. Na ňom okrem iného založil dnešný Peter Island Resort. Spravoval ho až do svojej smrti koncom 70. rokov. Vtedy ostrov kúpili dvaja michiganskí podnikatelia a v súčasnosti je v rukách súkromnej spoločnosti JVA Enterprises.
Peter Island je najväčším súkromným ostrovom spomedzi "príbuzných" 60 ostrovov a ostrovčekov. Svojim návštevníkom ponúka neprekonateľné súkromie, mnoho intímnych zákutí a bujnú pôvodnú vegetáciu. Neuveriteľný servis a luxus sú len prirodzeným doplnkom. K dispozícii sú ajurvédski lekári, vily, nádherné pláže, zátoky, odľahlé miesta, rybolov, golfové kurzy, úžasné spa založené na ajurvéde, rôzne druhy jogy, meditácie, reiki a mnoho iných aktivít, ktoré vám zorganizujú presne podľa vašich predstáv. Ďalším z tunajších klenotov sú očarujúce pláže. Spomeňme aspoň Deadman´s Bay Beach, čo je najväčšia pláž na ostrove obklopená kokosovými palmami a pokojnými vodami, v ktorých môžete pozorovať morské korytnačky. Honeymoon Beach - verná svojmu názvu - má najintímnejšiu atmosféru pripomínajúcu starý Hollywood. Izolovaná Big Reef Bay Beach poskytuje výhľad na Atlantický oceán  predovšetkým návštevníkom tunajších spa. Najvychytenejšou plážou je White Bay´s Beach. Tunajšie vody sú plné podmorského života a ideálne na šnorchlovanie. No aj tu zažijete nezabudnuteľné chvíle pokoja a v súkromí si vychutnáte výhľad na ostrov pokladov Norman Island či John Island.