Presunúť na hlavný obsah

Oregano: bylinka so silnou vôňou, chuťou i liečivou silou

Feminity

Pri jeho vôni sa v mysli vynára Taliansko, tisíce jeho rodinných reštaurácií, okrúhla chrumkavá pizza položená na červeno-bielom kockovanom obruse, ktorá by bez neho nemohla existovať. Oregano, korenisto voňajúca bylinka svojou prenikavou chuťou dokáže urobiť zázraky nielen s typicky talianskymi jedlami. A navyše, robí zázraky aj so zdravím.

Názov tejto bylinky pochádza z Grécka zo slov oros (pohorie) a ganos (radosť). Egypťania ju považovali za posvätnú rastlinu boha Osirisa a vplietali ju do korún a ozdôb počas náboženských rituálov. Už vtedy bola cenená pre svoje priaznivé účinky na telo i na dušu. V 15. storočí používal oregano aj Paracelsus proti hnačkám, psoriáze, zvracaniu či plesňovým ťažkostiam. Väčšina ho však skôr ako liek vníma ako dochucovadlo silnej arómy i chuti. V kuchyni sa výborne hodí na spomínanú pizzu, cestoviny, do šalátov, na dochutenie omáčok, mäsa a všetkého, čo má niečo spoločné s rajčinami. Okrem talianskej kuchyne sa hojne využíva aj v španielskych, gréckych, tureckých či mexických pokrmoch.

Jeho konzumáciou napomáhate hneď aj tráveniu, pretože oregano podporuje vylučovanie žlče. Okrem toho zvyšuje chuť do jedla, takže sa využíva pri nechutenstve. Čaj z oregana vám pomôže napríklad s prieduškovým kašľom, s chorými pľúcami i boľavým hrdlom. Na Filipínach je napríklad považované oregáno primárne za liečivú bylinu, ktorá sa deťom podáva pri kašli. Zmierňuje chrapľavý hlas tým, že odľahčuje odkašliavanie. Pri angíne pectoris pomáha práci srdca a tlmí kŕče, ak vás trápi pokazený žalúdok alebo črevný zápal. Čaj z tejto byliny funguje ako mierne sedatívum.

Ženy ho môžu vyskúšať na upravenie menštruácie a rovnako ľudia, ktorí trpia reumatickými bolesťami by mali siahnuť po oregane. Aby toho nebolo málo, táto stredomorská bylinka upravuje aj imunitu a má blahodarne účinky aj na dušu. Pri pravidelnom používaní zaháňa depresívne nálady a nervozitu, zmierňuje pocit strachu a podporuje  dobrý spánok.

V „zdravých“ obchodíkoch môžete dostať aj oreganový olej, ktorý sa užíva doslova po kvapkách. Je pravda, že jeho vysoká koncentrácia sa prejavuje štípaním na jazyku pri jeho požívaní, ale účinky za to stoja. Oreganový olej ničí plesne a zápaly, ktoré prebývajú v tele, ochraňuje organizmus pred voľnými radikálmi, má antibakteriálne a protiparazitné účinky.

Ak si budete chcieť oregano nazbierať, skúste to v čase od júna do októbra, kedy kvitne na slnečných stráňach, v kroví a vo svetlých lesoch. Zozbierajte iba kvitnúcu vňať alebo kvetné vŕšky v plnom rozkvete. Tie potom sušte rozložené alebo vo zväzkoch vo vetranej miestnosti pri teplote 35 stupňov. Ak máte záhradkárske ruky a radšej v kuchyni používate vlastnými silami dopestované ingrediencie, skúste si oregano vypestovať doma. Darí sa mu v suchej, hlinito-piesočnatej pôde na slnečných a teplých miestach.