Presunúť na hlavný obsah

Akupunktúra: ihlami k lepšiemu zdraviu

Feminity

Masáže, ajurvéda, bylinky, homeopatiká. Alternatívna medicína sa dostáva v rôznych kútoch sveta do popredia po tom, čo mnohí ľudia na vlastnej koži pocítili, že niekedy je pár správnych čajov alebo pohybov viac, ako škatuľky v lekárni. Jednou z takýchto alternatív je aj akupunktúra.

Latinské slovo akupunktúra ihneď vyvolá aj tomu menej sčítanému človeku asociáciu s ihlami. Nie je to však len také ľubovoľné pichanie ihiel do kože. Ľudské telo má množstvo aktívnych bodov, ktoré sú pospájané do dráh. Tie križujú celé telo a spájajú sa nielen so sebou navzájom, ale aj s niektorými orgánmi. Tvoria dráhu pľúc, žalúdka, hrubého čreva, močového mechúra, obalu srdca a podobne. V tomto systéme bodov a dráh prúdi pre organizmus životne dôležitá energia a informácie a ak sa tento systém nejakým spôsobom naruší, človek chorľavie.

Aktivita spomínaných dráh sa riadi mnohými pravidlami, napríklad biorytmom či rovnováhou dvoch základných princípov Jin a Jang. Jin ako ženský princíp v sebe spája všetko zemské, mesačné, studené, vlhké, tmavé, pasívne a podobne, Jang ako mužský princíp zase všetko kozmické, slnečné, teplé, suché, svetlé, aktívne... Ani jeden z týchto princípov nie je dobrý, alebo zlý. Bez seba nemôžu jestvovať a oba obsahujú v sebe zárodok toho druhého. Rovnováha Jin a Jang je pre organizmus základná a ak sa naruší, človek začne mať zdravotné problémy. Akupunktúra sa snaží priviesť systém opäť do rovnováhy, nastoliť harmóniu, a tak zbaviť človeka problémov fyzických i psychických.

Ako funguje
Zjednodušene sa dá povedať, že zabodávaním ihiel, teda dráždením jednotlivých bodov, možno vplývať na funkcie jednotlivých orgánov, a teda na zdravie celého organizmu. Súčasná akupunktúra uznáva okolo 700 účinných bodov, z ktorých sa najčastejšie používa asi 150 bodov. Na akupunktúru chodia ľudia z rôznych príčin. Je to vhodná forma prevencie, ale často krát zaberá tam, kde klasická medicína zlyháva. Akupunktúra pôsobí na organizmus upokojujúco, regulačne, protizápalovo a posilňujúco. Správne vykonaná nemá žiadne vedľajšie nepriaznivé účinky a liečiť sa ňou dajú mnohé problémy.

Dôležité je, aby človeka najprv komplexne vyšetril lekár, ktorý má i všeobecné medicínske vzdelanie, a na základe medicínskeho a akupunktúrneho vyšetrenia rozhodol, čo ďalej. Či má pacient zvoliť akupunktúru ako základnú liečbu, alebo len ako podpornú liečbu popri iných liekoch. Akupunktúre by sa mali vyhýbať tehotné ženy, dojčatá,  ľudia s hemofíliou a inými poruchami krvácavosti či ľudia trpiaci akútnou psychózou a motorickým nepokojom.

Kde akupunktúra pomáha
Akupunktúra pôsobí preventívne, pomáha diagnostikovať a liečiť pri bolestiach všetkého druhu, teda bolestiach hlavy, zubov, kĺbov, krížov a chrbtice, pri poúrazových a pooperačných bolestiach a podobne. Rovnako pomáha aj pri alergických a cievnych ochoreniach, teda pri astme, sennej nádche, atopickom ekzéme, pri poruchách prekrvenia končatín. Akupunktúru vyhľadávajú aj ľudia, ktorí sa snažia zbaviť závislostí na nikotíne, alkohole, drogách, alebo ľudia bojujúci s nadváhou. Dosahuje úspechy pri liečbe neurologických ochorení akými sú depresie, neurózy, tiky a spazmy tváre, poruchy spánku, či reumatických ochoreniach rôzneho druhu. Vyskúšať ju môžete, ak trpíte vredovou chorobou žalúdka a dvanástorníka, chronickou hnačkou alebo zápchou, zvýšeným alebo zníženým krvným tlakom, impotenciou, nočným pomočovaním sa, bolestivou alebo nepravidelnou menštruáciou, problematickým trávením. Do pola jej pôsobnosti spadajú aj poruchy reči, sluchu, chuti a čuchu, celková telesná slabosť a malátnosť, či niektoré metabolické poruchy.

Nezabúdajte však na to, že akupunktúru vám môže vykonať len kvalifikovaný a skúsený lekár po tom, čo sa necháte vyšetriť. V opačnom prípade si môžete skôr ublížiť.