Presunúť na hlavný obsah

Zázrak menom ľanové semienko. Silnejšie než rakovina?

Zdravie a relax

Prednedávnom sme písali o zdravých olejoch, ktoré sú získavané okrem iného aj z rôznych semien. Takým bol i ľanový olej, ale bola by škoda nepristaviť sa v tejto súvislosti pri samotných semienkach ľanu. Nie nadarmo dostala táto rastlina v latinčine pomenovanie usitatissimum, čo znamená najužitočnejší.

Ľanové semienko je síce drobučké a väčšinou ho vnímame trebárs len ako posýpku na pečive, ale obdivuhodnými účinkami na naše zdravie svoju veľkosť stonásobne prekračuje. Vyťažiť z neho môžete na viacerých frontoch. Vyskúšať by ho mali napríklad ľudia, ktorí majú problémy s trávením. Ak trpíte zápchou, alebo naopak, hnačkou, ľanové semienka vám pomôžu ustáliť tieto problémy.

Pri dennej konzumácii napomáhajú pravidelnej stolici, ktorá je, i keď sa o tom možno hovorí menej, veľmi dôležitá. Už zloženie ľanového semienka veľa napovedá. Obsahuje 42% tukov, 28% vlákniny a množstvo omega-3 mastnej kyseliny, lignanov a vlákniny. Rovnako dodáva telu minerály, vitamíny a dve esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si nie je schopné samo vytvoriť. Časť z nich si premení na prostaglandíny. Látky, ktoré zabíjajú rakovinové bunky.

Aj preto je ľanové semienko dnes ospevované ako malý zázrak. Zistilo sa totiž, že rozdiel medzi zdravými ľuďmi a ľuďmi trpiacimi rakovinou je v obsahu tukov omega-3 v krvi. Chorí ľudia ho majú nedostatok, rovnako ako niektorých esenciálnych látok ako fosfatidy a lipoproteíny. Aby tento článok nepripomínal vedeckú štúdiu, zostručníme to.

Výskumy dokázali, že podávaním týchto látok ľuďom chorým na rakovinu sa ich stav oveľa zlepšil, nádory ustúpili, slabosť a anémia sa stratili. A za tento objav vďačíme nemeckej doktorke Johanne Budwigovej. Tá stanovila aj diétu založenú na konzumácii pomletých ľanových semienok spolu s potravinou bohatou na bielkoviny, a pomohla tak tisícom ľudí, i takým, u ktorých ortodoxný spôsob liečby zlyhal.    

Okrem obávanej rakoviny alebo spomínaných tráviacich problémov ľanové semienka zastavujú kašeľ, znižujú v tele hladinu zlého cholesterolu a pomáhajú aj pri reume. Ak vás pobolievajú kĺby, skúste recept Jaroslava Škvařila, člena Odborné skupiny pro nutrici České společnosti pro výživu a vegetariánství:

Ráno pomeliete polievkovú lyžicu ľanového semienka, ktoré pomletím zdvojnásobí svoj objem. Jednu lyžicu dáte do šálky teplého čaju, počkáte asi 5 minút, kým sa vytvorí gél a potom to nalačno vypijete. Dajte pozor, aby čaj nemal viac ako 45 C, inak by sa mohli zničiť cenné látky. Druhú lyžicu namletého semienka uzavriete do nádoby a dáte do chladničky. Večer s ňou spravíte to isté, čo ráno. Účinok by ste mali pocítiť po mesiaci pravidelného užívania.

Vrecúško ľanu stojí doslova pár centov a doma ho určite využijete. Môžete ho pridávať do cesta a robiť z neho placky na všakovaké spôsoby, sypať ho do šalátov, ovsených, pohánkových a iných kaší, jogurtov, nechať „napučať vo vode, alebo len tak rozžuť v ústach.