Presunúť na hlavný obsah

Kaderník Peter Sýkora: Som alergický na reklamy domácich melírov

Krása

Vlasy mu už zverili do rúk také osobnosti ako Gabika Drobová, Marianna Ďurianová, Katarína Hasprová či Zita Galgóciová. Už niekoľko rokov upravuje aj finalistky súťaže Miss Slovensko. Napriek tomu hovorí, že prevláda konzervatívny názor, že Miss má mať dlhé vlasy. Nemá rád reklamy na domáce melíry a tvrdí, že 30 % slovenských žien sa o svoje vlasy vôbec nestará. Aj to prezradil v rozhovore poradca a kaderník Peter Sýkora, ktorý už od mája bude viesť salón Pierot v Apolle.

S akými vlasmi prichádzajú dievčatá na súťaž Miss?
- Každý ročník je iný, ale vždy sa snažíme dievčatám vrátiť vlasy do pôvodnej a prírodnej formy. Samozrejme, ak niekomu pristane niečo iné, tak to potom zosvetlíme alebo stmavíme. Ryšavá farba sa používa naozaj vo výnimočných prípadoch, musí sa to veľmi hodiť tomu dievčaťu. Červeným, mahagónovým a fialovým odtieňom sa snažíme úplne vyhýbať. Pričom každý rok sa stane, že minimálne jednu finalistku vôbec nefarbíme. 
 
Ak to máš porovnať s predošlými ročníkmi, prichádzajú dievčatá s viac zničenými vlasmi?
- Niekedy to naozaj záleží od toho, odkiaľ dievča pochádza a koľko má rokov. Ak má 18 a žije v malom meste, väčšinou má vlasy nefarbené, prirodzené. Staršie dievčatá a dievčatá z väčších miest zvyknú experimentovať a skúšať. Preto prichádzajú s farbenými alebo melírovanými vlasmi, prípadne vlasmi po trvalej. Zaváži aj to, či sa dievča venuje modelingu, pretože agentúry skôr pestujú dievčatám prírodné vlasy. 
 
Je pre teba ako pre kaderníka lepšie, keď sú vlasy prirodzené?
- Som typ, ktorý má rád dlhé vlasy. Pokiaľ sú prírodné, alebo ako my v našej branži hovoríme „panenské“ , tak je radosť pracovať. Predsa len živý vlas sa správa úplne inak ako chemicky upravovaný. Vždy sa teším, keď prídu dievčatá s naturálnymi vlasmi. A je jednoduchšie pracovať s takýmito vlasmi, ako vracať zničené vlasy do nejakej prirodzenej polohy. 
 
Musí mať finalistka Miss dlhé vlasy?
- Neviem, či je to pravidlo. Osobne si myslím, že ak sa žene hodia krátke vlasy, tak vie možno zaujať oveľa viac ako tie s dlhými vlasmi. Na druhej strane sa nepamätám, že by niekedy vyhralo dievča, ktoré má krátke vlasy. Tento rok sa mi ale na Miss Slovensko páčila rôznorodosť, boli tam štyri dievčatá s tmavými vlasmi, štyri so stredne tmavými a štyri s bledšími vlasmi. Aj dĺžky boli rôzne. Bohužiaľ, treba počítať s tým, že prevláda skôr konzervatívny pohľad na to, že Miss by mala mať dlhé vlasy.
 
Ak by si sa mal pozrieť na to celkovo, nielen z pohľadu dievčat, ktoré sa zúčastňujú súťaží krásy, kde robia ženy najväčšiu chybu v rámci starostlivosti o vlasy?
- Niekedy mám pocit, že celková starostlivosť o vlasy je veľmi v úzadí. Veľa žien používa iba šampón bez toho, aby k tomu pridala aj masku či kondicionér. A potom sa čudujú, že nemajú pestované, krásne, lesklé, dlhé či husté vlasy. Samozrejme, genetika je jedna vec, ale vždy sa tomu dá pomôcť. Takže starostlivosť o vlasy by mala byť na prvom mieste. A je jedno, či máte krátke, dlhé, farbené alebo nefarbené vlasy. Dnes už je možné nájsť si kozmetický prípravok presne na mieru. 
 
Čo hovoríš na domáce melíry?
- Neverím tomu, že žena, ktorá nie je kaderníčka, si dokáže urobiť sama melír. Navyše ak použije všetky tie komerčné melíry s kefkami či hrebeňmi, tak to môže dopadnúť veľmi zle. Nie raz som takto zachraňoval vlasy, ktoré boli fľakaté. 
Som doslova alergický na reklamy v štýle, urobíte si doma melír ľahkým pohybom. A keď sa odborník pozrie na modelku v reklame, je mu jasné, že má melír urobený nahusto a s alobalmi. Ale keďže chcú predať produkt, tak sa tvária, že je to úplne jednoduchá aplikácia. Viem, ako mne dá zabrať naniesť rovnomerne farbu.
Z reklám sa tiež dozviete o rôznych penových, desaťminútových či šampónových farbách. Ľudia si to kúpia, dajú na vlasy a potom sú neraz sklamaní z výsledku. Nikto vám totiž už nepovie, že na odrastoch chytá farba inak ako na farbených vlasoch. Potom sa čudujú, že po štyroch takýchto farbeniach šampónom, majú čierne dĺžky a bledé korienky. 
 
Keď chodíš po ulici, čo si myslíš o našich vlasoch? 
- Za peknými vlasmi sa vždy otočím. Za zlými vlasmi sa snažím otáčať čo najmenej. Asi tak 70 % slovenských žien sa nejakým spôsobom o seba stará. V rámci toho sú ženy, ktoré sa o seba aj vedia dobre starať. Zvyšných 30 % tvoria ženy, ktoré to vôbec neriešia. Neviem, či je to nezáujem, alebo iné priority. 
Zo skúseností napríklad viem, že niektoré ženy sa vyhýbajú farbeniu vlasov v tehotenstve. Viem, že všade na internete sa objavujú názory, že farby obsahujú toxické látky a mamičky reagujú tak, že chcú uchrániť dieťa a vyhýbajú sa farbeniu. Ide však o čisto povrchovú vec, a jedinú reakciu, ktorú môže farba vyvolať je zvýšená citlivosť pokožky. 
 
Stalo sa ti už, že si to nevydržal a úplne neznámej žene si dal radu, ako sa starať o vlasy?
- To sa stáva úplne bežne. Nie je to žiadna rarita. Som veľmi vďačný, ak chce človek počuť môj názor. Neznamená to, že chcem niekomu niečo vsugerovať, alebo aby urobil to, čo chcem ja. Na druhej strane mám rád aj ženy, ktoré prídu do salóna a vedia, čo chcú. Ale každý kaderník by mal vedieť variovať a keď sa mu zdá, že je to dlho o tom isto, tak prispôsobiť účes alebo farbu novým trendom. 
Pokiaľ príde do salóna niekto, kto je prístupný zmenám a chce poradiť, tak by sa kaderník nikdy nemal tváriť, že dobre, ale ako to chcete. 
 
Ako riešiš situáciu, keď príde klientka a chce, aby si jej s vlasmi spravil niečo, s čím vôbec nesúhlasíš?
- Neurobím to. Už sa ale stalo, že si to potom klientky dali spraviť niekde inde a nebolo to ono, tak prišli naspäť. Potom, čo som to upravil, to bolo lepšie. Väčšinou sa to týkalo strihov, nie farieb. V prípade melírov, keď chce žena s čiernymi vlasmi biely melír, je tam vysoké riziko poškodenia vlasov. Vždy to potom tým ženám vysvetlím, celý proces a riziká. Väčšina z nich začne váhať a hľadať iné možnosti. Jednou z nich je napríklad nechať si do čiernych vlasov naviazať biele pramienky.