Presunúť na hlavný obsah

Tekvica – odbúra tuky, prečistí telo!

Zdravie a relax

Opäť je tu obdobie dušičiek, magicky rozsvietených cintorínov a chladných tmavých večerov. V každom druhom obchode vám núkajú rozškľabené tekvice s plamienkom vo vnútri. Taká vysvietená tekvica v okne nie je na škodu, ale v kuchyni, tam ňou získate oveľa viac!

Amerika, Európa, Čína – tekvice sa tešia obrovskej popularite po celom svete, a to už niekoľko tisícok rokov. Ako potravinu i liek ju využívali Mayovia, Aztékovia i starí Rímania. Zúžitkovať sa z nej dá doslova všetko. Od jadierok cez listy až po dužinu a šťavu. Všetky druhy tekvíc majú pozitívny vplyv na naše zdravie, to znamená nielen tie obrovské oranžové plody, ale aj patizón či cuketa. Podporujú látkovú výmenu v tele, pomáhajú pri problémoch s močovým mechúrom alebo prostaty, zlepšujú činnosť srdca a obličiek.


Tým, že tekvica obsahuje veľa vlákniny, prečisťuje tráviaci trakt. Má totiž schopnosť absorbovať toxíny z čriev, takže je súčasťou mnohých detoxikačných kúr. A keďže ju tvorí z drvivej väčšiny voda, tak sa hodí do jedálnička ľuďom, ktorí by radi zhodili nadbytočné kilá. Jej výhoda nie je len v nízkej nutričnej hodnote, ale aj v tom, že tuky sa viažu na vlákninu, ktorá ich vylúči z tela. Rovnako je tu prítomný lipolytický enzým, ktorý tuky štiepi, takže sa výsledný efekt zbavovania tukov ešte zosilňuje.

K tekvicovej šťave len toľko - škoda, že o mrkvovej či rajčinovej šťave sa hovorí a o tekvicovej nie, pretože je tiež veľmi prospešná. Okrem toho, že čistí telo a odvodňuje ho, pomáha aj chorému pankreasu, slezine a žalúdku.

Semená tejto zeleniny pomáhajú zdraviu asi najviac. Je to najmä vďaka obsahu vitamínov A, C, E a vitamínov skupiny B, vďaka minerálom ako zinok, draslík, vápnik, horčík, železo, mangán, či vďaka nenasýteným mastným kyselinám. Majú schopnosť regulovať hladinu cholesterolu, chránia tepny pred kôrnatením, teda aj nás pred infarktom. V tekvicových semenách sa nachádza i prírodné antidepresívum tryptofán, takže ich konzumáciou si môžete zlepšiť náladu. Ich plusom je aj regeneračný vplyv na organizmus, tým však oplýva tekvica celá, takže pokiaľ máte záľubu v domácich pleťových maskách, môžete namiesto uhorky či tvarohu skúsiť pre zmenu rozmixovanú dužinu. Pleť bude po nej krásne hebká. Pleti, mimochodom, pomôžete aj jej konzumáciou, pretože vďaka beta karoténu chráni pokožku pred UV žiarením.

Semená tekvice sú na jednej strane síce oveľa zdravšia alternatíva chipsov, ktoré tak radi chrúmeme pred televízorom, ale na druhej strane obsahujú dosť oleja, tak pozor na množstvo, ktoré zjeme.

Ak vás nebaví pojedať tekvicové semená, poistite si ich prítomnosť v domácnosti tekvicovým olejom. Popri olivovom, sezamovom či ryžovom aj tento olej vykazuje rad pozitívnych účinkov na naše zdravie. Povzbudzuje metabolizmus, zvyšuje činnosť obličiek a chráni močové cesty. Chráni nás aj pred srdcovo-cievnymi ochoreniami a zabraňuje vypadávaniu vlasov či lámaniu nechtov.

Využiť sa dajú aj listy tekvice.  Prikladajú sa k zranenému členku alebo kolenu, podobne ako lopúchové listy.

Tekvicu môžete zavárať ako hocijakú inú zeleninu či ovocie – na sladko i na slano. Jej semienka si môžete olúpať a upražiť, výborná je tekvicová polievka či prívarok. Ak na ne máte chuť i mimo tekvicovej sezóny, nastrúhajte si ju a zamrazte do zásoby. A tekvicový koláč? Nie je nič ľahšie. Dužinu z tekvice stačí podusiť s maslom, cukrom, poprípade s hrozienkami a pridať ju na vrch cesta.  A šup s tým do trúby!