Presunúť na hlavný obsah

Zápchu treba liečiť! Vážne ohrozuje zdravie.

Zdravie a relax

S boľavými zubami nie je problém zájsť za zubárom, horšie je to s iným problémami, o ktorých ľudia neradi rozprávajú. Mnohým pripadá rozprávať o vlastnom vyprázdňovaní a stolici trápne, tak situáciu ohľadom nich radšej ignorujú a čakajú, že sa časom zlepší. Nie, pokiaľ s ňou nebudú nič robiť, nezlepší sa. Naopak, priberie si na “pomoc” ešte ďalšie komplikácie.

Slovo zápcha nie je nikomu neznáme. Neznie to tak strašidelne ako zlomenina alebo nádor, človek to vidí „len“ ako občasné trápenie sa na toalete. Bez toho, že by sme na vás chceli robiť bububu, musíme nesúhlasiť. Pokojní by ste mali ostať len v prípade, že ide o akútnu zápchu. Tam sú príčiny pomerne jasné – za zlé vyprázdňovanie môžu lieky, stresy z nejakej udalosti, ktorá vás čaká, alebo cestovanie. Zápcha zmizne po odstránení týchto príčin. S chronickou zápchou by sa však človek nemal zahrávať.


Najčastejšie príčiny chronickej zápchy sú nesprávne stravovanie, nedostatok pohybu či zadržiavanie nutkania na stolicu. Takisto môžete maž aj slabú črevnú peristaltiku (pohyb), ktorá nedokáže obsah čriev vytlačiť tam, kam má. Či už je zápcha chybou vašej životosprávy, alebo zdedených dispozícii, jej neriešením si vypestujete počas rokov celkom solídny problém. Pretože zápcha, to nie je len trápenie sa na záchode s bolestivými kolikami. Ilustrovať sa dá tento problém na veľmi ľahkej rovnici – koľko do tela dáte, toľko musí z neho aj vyjsť. Nie je predsa normálne, aby sa človek päťkrát denne najedol a na veľkú potrebu šiel len raz za tri dni. Ľudia, ktorí trpia chronickou zápchou sa pritom niekedy nevyprázdnia aj týždeň. A to je alarmujúce.

Najväčší problém predstavujú zvyšky jedál, ktoré ostanú v črevách a nemajú sa ako dostať von. Ostanú tam hoci i roky, nahnité, menia sa na toxické látky, ktoré sa uvoľňujú do krvi. A krv, ako je známe, ich potom už poľahky roznesie k jednotlivým orgánom. Človek sa potom môže čudovať, prečo má chorú pečeň, keď nie je alkoholik, prečo má problém s obličkami, so srdcom, či s pleťou. Mnohí sa sťažujú, že nepostrehli žiadne signály a nevedeli, že niečo nie je v poriadku. Ale je to naozaj tak? Telo kričí na poplach tak, ako vie. Všetko má svoju príčinu a zdravý človek nemá prečo trpieť zápchou tak, ako nemá mať každú chvíľu trebárs opar, ústa plné áft, nažltlé očné bielka či zapáchajúci dych. Lámu sa vám nechty? Padajú vlasy? To sú presne tie signály. A drahé šampóny ani spevňujúce laky na nechty problém vskutku nevyriešia.

Vráťme sa však naspäť k zápche. Organizmus sa „vďaka“ nej zmení na smetisko. Zvýši sa počet hnilobných baktérii a kvasiniek, naopak, klesne počet prospešných baktérii v črevách a mnohých vitamínov a minerálov. Okrem spomínaných problémov s orgánmi sa môžu pridružiť zápaly, polypy, hemoroidy, chronická bolesť hlavy a prichádza i na rakovinu. Ako teda proti zápche bojovať? Každému pomáha niečo iné, ale jednoznačne treba začať od stravy. Veľa ľudí si pochvaľuje, že sa im situácia zlepšila, keď začali jesť veľa surovej stravy, najmä ovocia a zeleniny. Klišé s vlákninou tu dostáva priam posvätný ráz. Strukoviny, celozrnné výrobky, kukuričné otruby, listová a koreňová zelenina a hlavne veľa veľa tekutín. Nutno však dodať, že samotné chrúmanie zeleniny celý problém nevyrieši.

Človek by sa mal hýbať. Niekedy stačia len prechádzky, nemusíte sa trápiť posilňovňou alebo behaním po parku. Ale možno ste si všimli, že po cvičení alebo behaní bežíte na toaletu. Je to preto, lebo sa vám zvýši prekrvenie aj činnosť srdcového svalu a brušných svalov, a to je potrebné pre správnu funkciu čriev. Pohyb zlepšuje trávenie. (preto sa prejedení ľudia chodia prechádzať) Činnosť čriev môžete podporiť aj brušnou masážou. Použite na ňu napríklad tenisovú loptičku, ktorú si v ľahu pritlačíte na brucho a budete si ju po ňom gúľať.

Ďalej sa vyhýbajte instantným potravinám, sladkostiam, údeninám, veľkému množstvu mäsa, ale napríklad aj mlieku. Nikdy neodďaľujte vykonanie potreby, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Neurózy a stresové situácie človeku tiež na zdraví nepridajú. Na preháňadla radšej zabudnite. Majú len dočasný účinok, problém vám natrvalo nevyriešia, skôr vám podráždia tráviaci systém, oberú vás o draslík a môžu viesť k problémom s obličkami alebo slepým črevom. Určite sa poraďte s lekárom, ale bez zmeny životosprávy sa na lieky nespoliehajte.