Presunúť na hlavný obsah

Problémy s pleťou? Skúste jojobový olej!

Zdravie a relax

Jojoba – detsky znejúce slovíčko, s ktorým sa už stretla asi každá žena. Tvorí základ mnohých kozmetických prípravkov, pridáva sa do krémov, telových mliek, vlasových kúr či opaľovacích krémov. Za čo presne teda jojobe vďačíme?

Jojobový ker pochádza z Číny a darí sa mu dobre v púštnych podmienkach ako v Mexiku, v Kalifornii či v Arizone. Už tamojší indiáni využívali semená tejto rastliny na viacero účelov. Jednak boli potravou pre nich i pre dobytok, lisovali si z nich olej, robili múku, z pražených semien si vyrábali horúci nápoj. Olejom liečili mnohé zranenia a samotné semená potom ďalej využívali, keďže tie obsahujú aminokyseliny, bielkoviny, minerály a vitamíny.


Dnes sa stretávame najčastejšie s pojmom jojobový olej. Ten sa využíva najmä v kozmetike, ktorá je určená na ošetrenie pokožky, teda na vonkajšie použitie. Jojobový olej má bližšie k vosku, ako ku klasickému oleju a našej pokožke poskytuje rozmanitú ochranu. Vyrovnáva pH pleti, pomáha pri popáleninách, uzdravuje popraskanú kožu a pomáha aj pri akné. Celkovo je vhodný aj pre mastnejšiu pokožku, pretože sám má nemastné zloženie, ktoré neupcháva póry a prípravok sa rýchlo vstrebe. Navyše má jojoba mierne protizápalové a upokojujúce účinky, vďaka ktorým zmierňuje napríklad prejavy psoriázy či rôznych foriem ekzémov.

Tento rastlinný vosk obsahuje vitamíny A a E, komplex minerálov a antioxidantov, vďaka ktorým chráni našu pokožku pred vonkajšími vplyvmi. Hydratuje ju, zjemňuje a dokonca chráni pred slnečnými lúčmi. Jojoba má totiž prírodný UV ochranný faktor v hodnote 3 až 4, preto je veľakrát pridávaná do opaľovacích krémov. Tým, že pokožku upokojuje, viaže v nej vlhkosť a podporuje opálenie, odporúča sa jojobovým krémom natrieť aj po opaľovaní.

Jojoba je pomocník aj v boji proti starnutiu pleti. Vďaka spomínaným antioxidantom ju chráni pred voľnými radikálmi, zvyšuje jej pružnosť, vyhladzuje drobné jazvičky a znižuje tvorbu vrások. Okrem pleťových krémov našla jojoba uplatnenie aj v balzamoch na pery, v prípravkoch proti striám či v šampónoch. Jojobové masky a vlasové kúry sú známe. Pomáha najmä pri mastných vlasoch, ale dokáže si poradiť aj s lupinami a suchou pokožkou hlavy. Tým, že sa chemické zloženie jojobového oleja podobá zloženiu kožného mazu, je vhodný pre každý typ pleti, vrátane citlivej kojeneckej pokožky.

Ak si zakúpite kvalitný jojobový olej, môžete si ho doma pridať do svojho denného krému, šampónu, sprchového gélu či telového mlieka, muži si zase môžu trošku nakvapkať do prípravku na holenie. Vaša pokožka takýto prídel cenných látok určite ocení.