Presunúť na hlavný obsah

Najväčšie mýty a pravdy o zdraví: Čomu veriť a čomu nie?

Zdravie a relax

V každej jednej oblasti ľudského života sa stretávame s výmyslami, ktoré ovplyvňujú naše názory a konanie. Mýty vznikajú aj o zdraví a rôznych chorobách. Ktorým by sme veriť nemali a ktorým áno?

1. Denne máme vypiť 8 pohárov vody

Toto tvrdenie nemá nijaký vedecký základ. Podľa Institute of Medicine by mal muž prijať približne 3,5 litra vody denne a žena okolo 2,5 litra vody denne. Získavame to z normálnej stravy, keďže aj jedlo obsahuje vodu. To znamená, že si nemusíte počítať poháre, ale pite jednoducho vtedy, keď cítite smäd.
 
2. Cievy upchávajú najmä jedlá, ktoré majú vysoký obsah cholesterolu
Zatiaľ všetky štúdie ukazujú, že ak konzumuje malé porcie jedla, ktoré majú vysoký obsah cholesterolu, nezvyšujeme si tým jeho obsah v krvi. Oveľa väčšie nebezpečenstvo pre cievy predstavujú nasýtené tuky v mäse a mliečnych výrobkoch, ako aj trans-tuky v pekárenských výrobkoch.
 
3. Vláknina chráni pred rakovinou hrubého čreva
Kedysi lekári verili, že ak konzumujeme potraviny bohaté na vlákninu, tak predchádzame vzniku rakoviny hrubého čreva. Súčasné výskumy ale ukázali, že ani strava bohatá na vlákninu, ani doplnky výživy nezabránili vzniku tejto choroby.
 
4. Umývanie rúk antibakteriálnym mydlom pomáha predchádzať nachladnutiu
Umývanie rúk nie je zlý nápad, najmä v chladnom období. No antibakteriálne mydlá neničia vírusy o nič viac ako bežné mydlá.
 
Tomuto by ste naopak neverili, ale v skutočnosti to pravda je:
 
1. Zlomené srdce je choroba
Ľudia, ktorí utrpeli vážnu emočnú traumu, sa niekedy dostali do stavu, ktorý bežne voláme zlomené srdce. Lekári to nazývajú srdcová kardiomyopatia. Spôsobuje rozširovanie srdcovej komory alebo dutiny a niekedy, ale len vo veľmi málo prípadoch, môže byť smrteľná.
 
2. Mozog treba používať, inak oň prídeme
Mnohé výskumy dokázali, že ľudia, ktorí sa pravidelne venujú nejakej činnosti, pri ktorej používajú mozog, majú menšiu pravdepodobnosť, že dostanú Alzheimerovu chorobu alebo inú neurologickú chorobu vedúcu k strate duševnej výkonnosti. Preto by každý mal čítať, navštevovať múzeá, lúštiť krížovky alebo robiť iné aktivity, pri ktorých rozmýšľa.