Presunúť na hlavný obsah

MÝTY O ZDRAVÍ: Lieky sú vždy bezpečné?

Zdravie a relax

Lieky by vám mali pomôcť vyliečiť sa z rôznych chorôb. Ale sú prípady, v ktorých lieky viac uškodili ako pomohli. Čo môžete urobiť pre svoje zdravie?

 

Televízia, rozhlas aj časopisy sú plné rôznych reklám na lieky, ktoré môžete kúpiť bez predpisu. Vnucujú vám ideu, že práve tieto liečivá vám môžu pomôcť dostať sa z rôznych zdravotných problémov. Nakoľko im ale môžete veriť?
 
Nielen lieky, ktoré sa dajú kúpiť bez predpisu, môžu byť škodlivé. Pridať viac zdravotných problémov, ako ste mali predtým, než ste navštívili lekára, vám môžu aj lieky na predpis. Približne desať percent liekov na predpis sa po čase stiahne z predaja, pretože sa zistí, že majú vážne vedľajšie účinky, ktoré v klinických testoch nevyšli najavo. 
 
Reklamy však dokážu človeka veľmi ovplyvniť a mnohí si myslia, že keď je to liek, tak nemôže predsa uškodiť. Merrill Goozner, ktorý je riaditeľom projektu Bezúhonnosť vo vede, ktorý sa realizuje v Centre pre vedu vo verejnom záujme, a autorom knihy Tabletka za 800 miliónov dolárov: Pravda o nákladoch na nové lieky, tvrdí, že by na reklamy na lieky nemalo byť v médiách miesto a že ľudia by mali radšej vždy prepnúť, keď takúto reklamu vidia.
 
Neznamená to ale, že všetky nové lieky sú nebezpečné alebo že nemajú žiadnu hodnotu. Ak na trhu nie sú žiadne staršie a rokmi overené lieky, ktoré by vám mohli pomôcť, tak nemáte na výber a musíte vyskúšať nové lieky, ktorých účinky ešte nie sú overené. Ak ale na trhu sú aj iné, staršie a overené lieky na vašu chorobu, tak neriskujte a nové neskúšajte. Ak vám ich lekár predpíše, opýtajte sa ho, prečo by pre vás mali byť lepšie a či by ste predsa len nemohli zostať pri tých starých.