Presunúť na hlavný obsah

Obrovský pozor na týchto mužov! Položia vás na dno

Sex a vzťahy

Každá žena má svoje priority a na každej záleží, akého muža si vyberie. No existuje jeden typ veľmi nebezpečných mužov. V tomto prípade to nie je skupina masových vrahov. Títo muži vám neublížia fyzicky. Ale psychicky vás položia na samé dno. Sú to pasívni agresori.

 

Pasívnu agresiu si nepredstavujte ako typickú agresiu, pri ktorej vám vytrhá vlasy a vylepí štyri facky sprava aj zľava. Fyzicky vám neublíži. No po psychickej stránke je to o mnoho horšie.
 
Najhorším pocitom pre človeka je neistota. Keď sa vám rozpadne vzťah a partner vám povie, že k vám nič necíti, veľmi to bolí. Ale aspoň viete, na čom ste. Keď si však nie ste istá tým, že váš vzťah vydrží, je to horší pocit. Neistota sa postupne zahlodáva hlbšie, až vás nakoniec položí. Pred spaním sa vyplačete do vankúša a budete rozmýšľať, či vás má naozaj rád a čo by ste mali urobiť pre to, aby váš vzťah bol dobrý. Ráno sa zobudíte so zlým pocitom, že čo ak dnes je ten posledný deň.
 
Absolútne si nevyčítajte, že plačete kvôli niekomu, kto za to nestojí. A tiež si nenadávajte za to, že nedokážete od neho odísť. S tým nič nenarobíte. Presne toto je totiž to, čo pasívny agresor má za svoj cieľ. Vzbudiť vo vás takú neistotu, že nebudete schopná zo vzťahu odísť.
 
Pasívneho agresora spoznáte napríklad podľa toho, že nedodrží to, čo sľúbi. Dohodnete si termín stretnutia, dve hodiny pred stretnutím s ním telefonujete a keď sa opýtate, či to platí, povie, že nie. A ešte vám tvrdí, že veď ste neboli na sto percent dohodnutí a jemu do toho niečo prišlo. 
Často sa stáva, že keď sa na niečom dohadujete, používa slovo „možno“. Vďaka tomu potom ľahšie vykľučkuje z toho, keď to zruší. Používa vety typu: „Ak sa dovtedy nič nestane, tak sa môžeme stretnúť,“ alebo „Keď to vyjde, tak môžeme ísť na dovolenku“, prípadne „Možno sa za tebou zastavím.“ Vám potom nezostáva nič iné, len dúfať, že do toho nič nepríde, že všetko vyjde tak, ako má a že aspoň raz bude „možno“ nakoniec znamenať „áno“.
 
Pasívny agresor sa často vyhovára na svoje problémy. Nemôže niečo spraviť pre vás, lebo práve v tej chvíli si bude riešiť svoj problém. Keď mu ale chcete pomôcť, odmietne. Vlastne vám ani konkrétne nepovie, o aký problém ide. Okrem toho za sebou zanecháva nedokončenú prácu. Niečo opravuje, no v polovici prestane, nechá to na zemi a spokojne odkráča. 
 
S takýmto mužom si nikdy nie ste istá, či ešte niekedy príde. Či ešte niekedy zavolá. A to vás neskutočne trápi a veľmi to bolí. No odísť nedokážete. Odborníci tvrdia, že ženy z takýchto vzťahov tak ľahko neodchádzajú, pretože chcú tú neistotu zmeniť na istotu. A pasívni agresori si myslia, že ženy neodídu, lebo ich ten vzťah aspoň nenudí.
 
Možno si myslíte, že takýto muž nemá o vzťah absolútne žiadny záujem. V niektorých prípadoch to môže byť pravda. Ale vo veľa prípadoch ide o pasívneho agresora. On nechce vzťah ukončiť, on si ženu chce práveže udržať. Len si neuvedomuje, že zvolil veľmi zlú taktiku. Títo muži majú väčšinou nízke sebavedomie a boja sa, že ženu stratia. Preto v nej vyvolávajú pocit neistoty a všemožne sa snažia dokázať sebe aj tej žene, že majú navrch a že oni sú tí dominantní vo vzťahu. Že oni sú tí lepší.
 
Keď sa voči ich správaniu ohradíte, urazia sa a celú situáciu prekrútia tak, že sa ešte vy ospravedlníte. A takto to pôjde dookola, až kým nezistíte, že ste už spadli tak nízko, že ležíte na samom emocionálnom dne. 
 
Ak s tým mužom chcete ostať, musíte si uvedomiť, že nízke sebavedomie je jeho problém, nie váš. Musíte vymedziť hranice, za ktoré v žiadnom prípade nemôžete ísť. Určite sa nezmení hneď, ale možno sa vám podarí z neho po čase urobiť človeka, ktorý sa aspoň trochu vie k žene správať. Len to chce trpezlivosť a pevnú vôľu.