Presunúť na hlavný obsah

Nesúlad v posteli: Ako ho vyriešiť?

Sex a vzťahy

Na začiatku vzťahu môžete mať sex aj trikrát denne. Ale skôr či neskôr sa to zmení a intervaly sa budú neustále zväčšovať. Dôvodom nemusí byť to, že by ste mali nejaký problém, menej sexu v dlhodobom vzťahu je prirodzenou súčasťou vývoja. Čo ale v prípade, keď jednému z partnerov toho sexu nestačí? A čo vtedy, keď ho už nemáte vôbec?

 

Jedným z najčastejších nesúladov v posteli je to, že partneri si nevedia nájsť čas na sex. A nemusí to byť vyslovene čas určený hodinami, napríklad večer o desiatej či počas obednej prestávky. Môže ísť aj o čas, kedy majú obaja chuť na sex.
 
V dlhodobom vzťahu sa často stáva, že jeden z partnerov má chuť na sex častejšie ako ten druhý. Vždy sa snaží naznačiť svoju túžbu, no takmer vždy je odmietnutý. Z toho sa, samozrejme, veľmi neteší a môže ostať dosť frustrovaný. Druhý partner to však tiež nemá ľahké, lebo jednoducho nemá chuť na sex, no vždy sa bojí, kedy bude ten druhý chcieť sex a kedy ho bude musieť zase odmietnuť.
 
V niektorých vzťahoch nemá chuť na sex ani jeden z partnerov. V podstate je to lepší model ako ten predchádzajúci, pretože v tomto vzťahu aspoň nie je ani jeden frustrovaný a ani jeden sa nebojí, či ten druhý zase nezačne „obťažovať“. 
 
Je to ale správne? Hoci sex nie jediným predpokladom na dobrý vzťah, má v ňom určitú úlohu. Keď partneri spolu prestanú spávať, nenaruší to ich blízkosť?
 
Jedným z riešení je plánovanie sexu. Možno sa vám to zdá divné a neviete si predstaviť, ako by ste si do diára pod pripomienku na zaplatenie elektriky napísali „sex“. Možno si myslíte, že ak to nie je spontánne, tak to nemôže byť dobré. Ale niektorí odborníci tvrdia, že lepší je plánovaný a nespontánny sex ako žiadny sex.
 
Ak každý večer prídete z práce a neviete, ktorú miestnosť skôr upratať, a váš partner príde s tým, že si ešte vytiahne notebook a dokončí to, čo v práci nestihol, tak sa nečudujte, že nemáte čas na sex. Aj v týchto prípadoch je najlepšie sa dohodnúť na dňoch, kedy sa nebudete venovať ničomu inému len sexu. Pomôže vám to vrátiť sex do partnerského života a nájdete k sebe stratenú cestu.
 
V prípadoch vzťahov, v ktorých jeden partner sex chce a druhý nie, je plánovanie tiež najlepším spôsobom. Partner, ktorý sex chce, bude presne vedieť, kedy sa môže tešiť a kedy nebude odmietnutý, a partner, ktorý ho nechce, si nebude musieť každý večer líhať do postele v strese, či sa ten druhý zase nebude o niečo pokúšať, lebo bude presne vedieť, v ktoré dni ten sex bude.
 
Možno si myslíte, že ak si sex naplánujete, tak si ho neužijete. No je tak trochu utópia veriť, že sa po päťročnom vzťahu spontánne vyspíte s partnerom na kuchynskej linke. Po istom období vo vzťahu spontánnosť zmizne a ak budete čakať, že niečo bude zase také ako predtým, tak budete len zbytočne trápiť samých seba. Preto je lepšie sa spoľahnúť na plánovanie a presne vedieť, na čom ste. Ak sa raz sex začne zo vzťahu vytrácať, nemali by ste naivne veriť, že sa to vráti do starých koľají. Vzťah jednoducho naberá iné hodnoty a už nikdy nebude nič také ako predtým. Radšej plánujte a vyhnete sa sklamaniu, ako by ste mali trpieť a čakať na niečo, čo sa už jednoducho nevráti.