Presunúť na hlavný obsah

Nepodceňujte vysoký krvný tlak!

Zdravie a relax

Nezdravá strava, vysoký príjem cukrov, málo pohybu, či fajčenie. Všetky tieto faktory vedú k zvýšenému krvnému tlaku. Chorobe, ktorá čoraz viac postihuje mladých ľudí! Viete ako s týmto tichým zabijakom, ako častokrát nazývajú vysoký krvný tlak bojovať?

V civilizovaných krajinách sú ochorenia kardiovaskulárneho systému príčinou takmer 50% všetkých úmrtí. Najvyšší podiel pritom predstavujú dve, a to: ischemická choroba srdca a vysoký krvný tlak (hypertenzia). "Hypertenzia je zákerná v tom, že nebolí, ľudia sa necítia byť chorí,“ hovorí MUDr. Peter Lukáč, kardiochirurg. "Keď sa nelieči, vedie k vážnym zdravotným komplikáciám a k lekárovi často prichádzajú ľudia neskoro.“ Vysoký tlak pôsobí nepriaznivo na cievne steny a zaťažuje srdce. Cievy hrubnú, strácajú pružnosť a srdce ako čerpadlo musí podávať väčší výkon. Okrem toho sa v ich stenách usadzujú nánosy tukov. Užšie tepny zapríčiňujú zase zvyšovanie tlaku v krvi. Jednoducho ide o začarovaný kruh a ak to pokračuje, zvyšuje sa tak nebezpečenstvo vzniku srdcového infarktu, mozgovej príhody, poškodenie obličiek alebo zlyhávania srdca.

 
Kedy je už vysoký krvný tlak?
 
"Na základe rozsiahlych epidemiologických štúdii, ktoré sa uskutočňujú vo svete, sa ukazuje, že aj tie hodnoty vysokého tlaku, ktoré sa považovali v minulosti za normálne (140/90), v súvislosti s postihnutím kardiovaskulárneho systému, treba považovať za vysoké,“ vysvetľuje doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., kardiológ a správca Slovenskej nadácie srdca. "Normálny krvný tlak podľa súčasných predstav je menej ako 130 systolický (horný) a menej ako 90 diastolický (dolný). Štúdie priniesli, že hodnoty medzi 130 –140 a 80-90 sa považujú za stav, ktorý predchádza vysokému krvnému tlaku. Ak sa namerajú u konkrétneho jednotlivca, treba s vysokou pravdepodobnosťou počítať, že sa u neho v priebehu rokov vyvinie vysoký krvný tlak.“
 
Komu hrozí hypertenzia?
 
Podľa docenta Kamenského sa na Slovensku celková úmrtnosť na akútny infarkt znížila o 35 percent. Lekári to považujú za veľký úspech modernej liečby. Za hrozivý považuje fakt, že počet infarktov stúpa medzi  mladými ľuďmi, a až 80 percent z nich sú fajčiari. Pritom fajčenie spoločne s vysokým tlakom a hladinou cholesterolu tvorí smrteľnú kombináciu. Riziko vzniku hypertenzie sa tiež zvyšuje v prípade, ak niekto z blízkej rodiny trpel týmto ochorením, to znamená, že máte genetické predispozície na toto ochorenie. Ak  navyše vediete nezdravý spôsob života, zle sa stravujete, nepohybujete sa, neodbúravate stres - to všetko časom môže viesť k vysokému krvnému tlaku. Hypertenzia súvisí tiež s aterosklerózou, obezitou a cukrovkou...
 
Rizikové faktory
  • fajčenie
  • obezita
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • cukrovka
  • nesprávna životospráva
  • málo pohybu
  • pohlavie – hypertenzia sa častejšie vyskytuje u mužov
 
Liečbu vysokého tlaku máte aj vo svojich rukách
 
Toto ochorenie si vyžaduje systematickú, dlhodobú, účinnú a neprerušovanú liečbu, ktorej cieľom je znížiť chorobnosť a úmrtnosť na závažné následky tohto chorobného stavu. Podľa kardiológov je základom liečby modifikácia životného štýlu a liekov. Pri účinnej liečbe sa dokázala redukcia infarktu myokardu o 20 – 25 % a viac ako 50 % zmenšenie výskytu zlyhania srdca. Na liečbu hypertenzie sa používajú betablokátory, inhibítory a diuretiká. Ide o skupinu liekov, ktoré uvoľňujú prietok krvi v cievach, pôsobia na nervový systém a vylučovanie adrenalínu, spomaľujú srdcovú frekvenciu a uvoľňujú napätie v cievach.
 
Lieky zabezpečia, aby sa krvný tlak znížil a udržal pod hodnotou 140/90 mm Hg. Liečbu však treba užívať presne podľa pokynov lekára. Nemožno ich vylúčiť pri zlepšení stavu. Základom liečby však stále zostáva absolútna zmena životného štýlu. Vo väčšej miere (odhliadnuc od vrodených predispozícii) má teda každý liečbu hypertenzie vo vlastných rukách. Zmeňte životný štýl, odbúrajte stres, prestaňte fajčiť, pohybujte sa, pravidelne si merajte hodnoty krvného tlaku. Dnes už by mal byť tlakomer v každej domácnosti.
 
Urobte si dvakrát do roka týždňový monitoring. Počas dňa si aspoň päťkrát zmerajte hodnoty krvného tlaku, zapíšte si ich do zošita s poznámkou, po akej činnosti ste si tlak merali. Ak prídete takto pripravený k lekárovi, ponúkate mu úplne iný pohľad na váš stav. Lekár vám tlak zmeria, ale môžete byť v danom okamihu rozrušený a namerané hodnoty už nebudú odrážať skutočný stav. Nezabúdajte na pravidelné lekárske prehliadky. Podľa lekárov ľudia nechodia na pravidelne preventívne prehliadky, ktoré plne hradí zdravotná poisťovňa. Tie absolvuje len asi polovica Slovákov.
 

Ako postupovať bez liekov

  • zmeňte spôsob života
  • znížte psychický stres, vyhýbajte sa časovej tiesni
  • zaraďte do týždňového programu vytrvalostné cvičenia (3 krát po 40 minút plávanie, cyklistika, jogging) a relaxačné aktivity (pravidelne prechádzky, pasívny odpočinok, dostatok spánku)
  • znížte príjem potravy s vysokým obsahom cholesterolu, mastné, vyprážané jedla
  • obmedzujte prísun soli, uprednostňujte potraviny s vysokým obsahom vlákniny a vitamínov
  • nefajčite
  • znížte telesnú hmotnosť, zbavte sa nadváhy
  • obmedzte príjem alkoholu – maximálne 3 dcl vína, 0,05 dcl destilátu, 0,5 l piva
  • pravidelne si merajte tlak
  • pravidelne absolvujte preventívne lekárske prehliadky
  • nezabudnite ani na výživové doplnky, ako napríklad OptiTensin, ktorý je ideálny aj pre mladých ľudí s nezdravým životným štýlom. Extrakt z listov olivovníka obsahuje aktívnu látku oleuropein, ktorá má pozitívne účinky na organizmus, podporuje udržanie zdravej hladiny krvného tlaku, tiež správny krvný obeh a cievny tlak.