Presunúť na hlavný obsah

Lieky na chudnutie: Aké sú ich účinky?

Zdravie a relax

Mnoho ľudí v snahe schudnúť siahne po rôznych tabletkách a liekoch. Nemusí to byť vždy na škodu, ale jednoznačne ich užívanie musí sprevádzať aj zmena životného štýlu. Samotné tabletky zázrak nespravia. No na druhej strane vám môžu aj uškodiť.

 

Tabletky na chudnutie väčšinou fungujú na dvoch princípoch. Môžu potláčať hlad a zrýchľovať metabolizmus alebo brzdia vstrebávanie tukov z potravy. Ak si ale myslíte, že budú za vás chudnúť, mýlite sa. Všetky tabletky majú byť vašou pomocou pri chudnutí, ale nemajú byť náhradou za vyváženú stravu a cvičenie. Životný štýl musíte zmeniť, či tabletky užívate, alebo nie.
 
Tieto lieky podľa odborníkov fungujú určitý čas. Pri skúmaní niektorých tabletiek na lekársky predpis prišli odborníci na to, že by človek vďaka nim mohol stratiť päť kilogramov za rok. Väčšinu z nich ale môžete užívať len krátkodobo a určite si nezačnite zvyšovať dávku, ak si váš organizmus na ne zvykne a prestanú účinkovať. 
 
Odborníci nepovažujú tabletky na chudnutie za zázrak, ale skôr za pomoc pri zmene životného štýlu. Keď sa raz rozhodnete, že si ich kúpite, tak si budete dávať väčší pozor na to, čo zjete a ako často sa hýbete. Tabletky vám potlačia chuť do jedla a bude pre vás ľahšie diétu dodržať.
 
Lieky na chudnutie ale môžu mať aj negatívny vplyv na vaše zdravie. Tie, ktoré zrýchľujú metabolizmus, môžu spôsobiť prudké búšenie srdca, závraty a nespavosť. Tie, ktoré blokujú vstrebávanie tukov, blokujú zároveň aj vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch ako vitamín A, E, D a K.
Preto by ste v takom prípade mali užívať aj multivitamínové doplnky. 
 
Zaručenejšími sú tie, ktoré dostanete na lekársky predpis. V súčasnosti je však aj veľa voľnopredajných liekov na chudnutie, ktoré obsahujú množstvo látok, no vy si musíte vybrať tie správne. 
 
Účinnou látkou je efedrín, ktorý je aj v liekoch proti nachladnutiu a v kvapkách do nosa. Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí túto látku prijímali, schudli o kilo viac ako tí, ktorí dostávali placebo. Ešte účinnejšia je táto látka v spojení s kofeínom, no u ľudí, ktorí to užívali, sa zvýšili aj vedľajšie účinky ako búšenie srdca, nevoľnosť, úzkosť a vracanie. 
 
Pre obavu zo zneužitia tejto látky Úrad pre potraviny a lieky zakázal predaj produktov obsahujúcich túto látku. Preto v súčasnosti výrobcovia uprednostňujú horký pomaranč, ktorý je prirodzeným zdrojom povzbudzujúcich látok podobných efedrínu, ale aj zelený čaj a guaranu, ktorá je zdrojom kofeínu. Tieto látky v tele pôsobia, no klinických štúdií o nich nie je dosť a nie je úplne zaručené, že vám pomôžu schudnúť.
 
Zaujímavá je hoodia. Pochádza z rastliny podobnej kaktusu z Južnej Afriky a Namíbie. Domorodci si ju brávali na dlhé cesty cez púšť, pretože im pomohla zvládnuť ich aj s malým množstvom jedla. Aj odborníci tvrdia, že hoodia naozaj dokáže oklamať mozog a potlačiť hlad. Pri jej kúpe si ale treba dávať pozor, lebo jej zásob je na svete veľmi málo, preto by sa mohlo stať, že si kúpite len nejakú vodovú pilulku, ktorá okolo hoodie ani neprešla. Rizikom je ešte aj to, že neexistujú žiadne porovnávacie štúdie, preto nie sú známe vedľajšie účinky hoodie.
 
Tabletky na chudnutie vám môžu pomôcť, ak chcete zmeniť svoj životný štýl. Poviete si, že musíte predsa cvičiť, veď na čo inak kupujete tie lieky. Naučíte sa správne stravovať a nájsť si čas na šport. No nečakajte, že bez akejkoľvek zmeny schudnete vďaka tabletkám. To možné nie je. A ak aj také nájdete, tak sa môžete spoľahnúť, že keď ich vysadíte, tak poriadne priberiete.