Presunúť na hlavný obsah

Prečo vo vzťahu vždy jeden miluje viac?

Sex a vzťahy

Určite poznáte partnerské doťahovačky typu: „Ja ťa ľúbim viac! Nie, nie, ja teba oveľa viac“. Niečo na nich predsa len bude. Podľa odborníkov totiž láska dvoch ľudí nemôže byť celkom totožná. Jeden z dvojice vždy, v danú chvíľu, prechováva hlbší cit. Prečo je to tak?

 

Zrejme preto, že vzťah prechádza jednotlivými fázami, počas ktorých sa stupeň lásky u každého z dvojice mení. „Vlastne je to logické. Ľudia sa líšia, čiže i zaľúbenosť a vyjadrovanie pocitov, sú individuálnou záležitosťou. Je preto nereálne, aby k sebe dvaja ľudia cítili v daný moment totožnú lásku a milovali sa narovnako,“ potvrdzujú psychoterapeuti. Podľa nich však nejde o nič hrozné, veď láska je vo svojej podstate živý organizmus. Vyvíja sa, mení sa, niekedy silnie, inokedy slabne ... žije skrátka rovnako ako vy.
 
Kto teda miluje viac?
 
Podľa znalcov za ideálny možno považovať stav, keď je vzájomný cit partnerov podobný. Treba si však uvedomiť, že láska sa mení, a to v závislosti od dĺžky vzťahu, situácií, ktorými partneri prechádzajú či celkového psychického rozpoloženia. Ako ďalej tvrdia: „Vzťah prechádza rôznymi etapami. Iné pocity vo vás partner vyvoláva na samom začiatku zamilovanosti, v čase vzťahovej krízy a samozrejme po tridsiatich rokoch spoločného života. A práve tieto krízy a konflikty nezažívajú partneri v rovnaký čas, čo sa odzrkadľuje i na ich citovej nestabilite“. Skrátka existujú obdobia, keď vy zahŕňate partnera bezhraničnou láskou, no on môže o svojich pocitoch z určitého dôvodu pochybovať. Potom sa však situácia obráti a je to práve on, kto by vám zniesol modré z neba, zatiaľ čo vy nie ste veľmi prítulná.
 
Viete, v ktorých obdobiach partnerská láska kolíše najviac?
 
  • Prvé spoločné bývanie – po obrovskej eufórii zo spoločného príbytku nastúpia menšie nezhody a zistenie, že váš partner nie je dokonalý. Rozčuľuje vás oholené strnisko v umývadle, ponožky v každom kúte izby, prípadne permanentne špinavý riad. Vaše city mierne ochladnú, no akonáhle sa naučíte tieto drobnosti tolerovať, vaša láska opäť zosilnie.
  • Narodenie dieťaťa – môže vykazovať dva extrémy. Ženina láska voči partnerovi buď zosilnie, pretože mu „vďačí“ za vytúženého potomka. Avšak, kvôli náročnej starostlivosti o dieťatko nemávajú novopečené matky na partnera dostatok času, čím v ňom dokážu vzbudiť istú dávku žiarlivosti. Predsa len, už to nie je ON, kto je v rebríčku hodnôt na prvom mieste, stred vesmíru a dalo by sa povedať, že v tomto čase jeho city ochladnú.
  • Zdravotné problémy či kríza v práci – pokiaľ má jeden z partnerov problémy tohto druhu, odráža sa to zákonite na jeho správaní a nálade. Môže byť protivný, podráždený, častokrát i nepríjemný. Vy sa ho snažíte podporiť, vďaka čomu jeho láska obvykle narastá, no naopak, tá vaša čelí oslabeniu, pretože ste neustálym terčom jeho náladových výkyvov.
 
Všetky tri prípady možno zaradiť medzi krátkodobé krízy, ktorými si skôr či neskôr prejde každý pár. „Vo všeobecnosti však platí, že pokiaľ vzťah funguje, je založený na priateľstve, dôvere, porozumení, spoločných záujmoch, sexuálnom súlade a tolerancii, je viac než pravdepodobné, že vaše vzájomné city sa scelia a vzájomná láska tak skoro nevyprchá,“ dodávajú psychológovia.
Teória verzus realita
 
O tom, kto miluje viac a kto menej, sa vedú časté polemiky. Mnoho ľudí si myslí, že kým jeden z partnerov sa doslova vznáša, druhý je vo vzťahu „len“ spokojný. Odborníci oné tvrdenia taktiež vyvracajú: „Ako chcete rozlíšiť nadšenie od spokojnosti? Každý človek má iný temperament, spôsob prežívania a prejavovania citov. Čo je pre jedného spokojnosť, môže pre druhého znamenať absolútny strop. A navyše, v dnešnej dobe už ani tak zvaná spokojnosť, nie je vôbec málo.“