Presunúť na hlavný obsah

Aj vlasy môžu byť choré! Čo ich ničí a čo nie?

Poradňa krásy

O vlasoch koluje obrovské množstvo mýtov, ktorým ľudia ešte stále veria. Treba si ale uvedomiť, že nie vždy je na vine šampón alebo farbenie, ale že vlasy môžu trpieť aj nejakou chorobou. A to sa potom odrazí na ich celkovom vzhľade, ktorý nebýva veľmi estetický.

 

Až 95 percent suchej hmoty vlasu tvorí keratín. Jeho usporiadanie a celková štruktúra vlasu ovplyvňujú pevnosť a pružnosť vlasov. Na hlave máme stotisíc až stopäťdesiattisíc vlasov, pričom každý deň nám vypadne od päťdesiat do sto vlasov. Ak vám denne vypadne väčšie množstvo, tak to v poriadku určite nie je. Nenechajte sa ale zmiasť mýtom, že ak si necháte vlasy ostrihať, tak vám budú menej padať. Možno sa vám po ostrihaní bude zdať, že vo vani ostalo menej vlasov, ale to je spôsobené len tým, že kratšie vypadnuté vlasy zaberajú menej miesta ako dlhé. Čo sa ale týka počtu vlasov, vypadne vám také isté množstvo, len opticky sa bude zdať, že ich je menej.
 
Mýtom je aj to, že vlasom škodí farbenie. Ak používate kvalitné prípravky, nemáte sa čoho obávať. Ani gély a laky na vlasy nespôsobujú v skutočnosti ich padanie, ak zvolíte správne prípravky. Oveľa viac vlasom škodí príliš časté žehlenie a kulmovanie.
 
Hovorí sa, že kvalitný šampón poriadne pení. Pravda je ale úplne opačná, pretože penenie spôsobujú silikóny. Čím viac šampón pení, tým obsahuje viac silikónov. A čím viac silikónov obsahuje, tým menej je kvalitný. Tým sa vyvracia aj ďalší mýtus, že každodenné umývanie vlasov spôsobuje ich mastenie – nie je to pravda, ak používate šampón s nízkym obsahom silikónov.
 
Mýtom je aj to, že ak si vlasy podstrihnete, tak budú rýchlejšie rásť. Rast je geneticky daný a neovplyvníte ho tým, že sa zbavíte rozštiepených končekov.
 
Mnoho ťažkostí, ktoré nás trápia, nespôsobuje farbenie ani šampón, ale choroba. Aj vlasy totiž môžu byť choré. K najčastejším chorobám patrí napríklad difúzne padanie vlasov, teda nadmerná strata vlasov, alebo androgenetická alopécia, čo je vypadávanie vlasov spôsobené vyššou hladinou androgénov. Trápiť vás môže aj zápal vlasových vačkov, psoriáza vo vlasoch či poruchy štruktúry. A takýchto chorôb je ešte viac.
 
V prípade, že vás niečo takéto trápi, vám nepomôže žiadny kaderník. Môžete ale navštíviť trichológa, teda vlasového odborníka, ktorý sa presne na tieto problémy zameriava. Študuje štruktúru vlasov a vlasovú pokožku a pri konzultácii vám povie, či trpíte nejakou chorobou a ako ju môžete vyliečiť. 
 
Tým úplne prvým krokom, keď sa rozhodnete ozdraviť vaše vlasy, by mala byť zmena životného štýlu. Vlasy odzrkadľujú aj vaše celkové zdravie, takže ak ich nemáte v poriadku, môže to byť znakom niečoho iného. Doprajte si pestrú a vyváženú stravu bohatú na vitamíny a vlákninu, dostatok pohybu a spánku. nebude to okamžitá zmena, ale po istom čase si môžete všimnúť aj zmeny na vašich vlasoch.