Presunúť na hlavný obsah

Tehotná žena, zmätený muž: Ako sa búria jeho hormóny?

Rodinné vzťahy

Ženám sa počas tehotenstva úplne búria hormóny, je to prirodzené a normálne. Každá toto obdobie prežíva trochu inak, ale žiadna sa nevyhne spoločným príznakom. No posledné štúdie potvrdzujú, že počas tehotenstva partnerky sa búria aj mužove hormóny.

 

Všetko sa to začína vtedy, keď sa muž dozvie, že bude otcom. V tom momente sa v jeho hlave prepne na úplne iný režim a začne sa tvoriť hormón kortizol, ktorý je typický pre záťažové a stresové situácie. Tento hormón nás vlastne stimuluje k činnosti v záťažových situáciách. Mužom buď pomôže vyrovnať sa s istým problémom, alebo ho donúti otočiť sa na päte a ujsť. Keď sa muž dozvie, že bude otcom, začne sa tento hormón tvoriť. Mal by muža povzbudiť k tomu, aby situáciu zvládol. Horším prípadom je, keď ho donúti k spomínanému úteku...
 
Tento hormón sa v tele muža tvorí ešte približne šesť týždňov po tom, ako sa dozvedel o tehotenstve svojej partnerky. Po týchto šiestich týždňoch dosiahne jeho hladina v tele vrchol a začne pomaly ustupovať. Prvých šesť týždňov je teda pre muža obdobie, počas ktorého si musí postupne uvedomiť, že všetko zvládne.
 
Keď už ide do tuhého, približne mesiac alebo tri týždne pred plánovaným pôrodom, sa v mužskom tele začne tvoriť priveľa testosterónu. Postaví muža na nohy a dodá mu priebojnosť. Tesne pred pôrodom ale jeho hladina potom prudko klesá. 
 
Všetko sa vráti do normálneho stavu približne vtedy, keď má dieťa šesť týždňov. Vedci si ešte nie sú úplne istí tým, čo vyvoláva tieto hormonálne zmeny u mužov, ale predpokladajú, že za to môžu ženské feromóny, ktoré ženy vylučujú kožou a potnými žľazami počas tehotenstva. 
 
Okrem toho výskumy dokázali, že muži trpia aj popôrodnou depresiou. Táto diagnóza bývala vždy pripisovaná ženám, no teraz sa ukázalo, že na pohlaví nezáleží. Podľa výskumov trpí popôrodnou depresiou jeden z desiatich rodičov, pričom je úplne jedno, akého pohlavia je.
 
Depresia ale naberá na sile až neskôr, keď má dieťa od troch do šiestich rokov. Na vine sú opäť hormóny, pretože po pôrode začne ženám postupne klesať hladina estrogénu a progesterónu a mužom hladina testosterónu. Tieto hormóny odborníci spájajú s depresiami, takže ak sa hladina príliš zníži, dostavia sa popôrodné depresie.
 
Tehotenstvo teda neprináša obrovské zmeny len v živote ženy, ale aj v živote muža. Príroda sa zachovala naozaj spravodlivo, pretože tak, ako má byť na dieťa naviazaná matka, má byť na neho naviazaný aj otec. A keď si prejde hormonálnymi zmenami a popôrodnými depresiami rovnako ako matka dieťaťa, tak si k nemu určite vybuduje ešte silnejší vzťah.