Prečo sa muži ženia?

Otázka, na ktorú, zdá sa, neexistuje jednoznačná odpoveď. Mužov, ktorí inštitút manželstva považujú len za prežitok a šťastie s partnerkou deklarujú spolužitím „na divoko“, neustále pribúda. Napriek tomu sa stále nájde zopár jedincov, ktorí za oficiálnym spečatením zväzku stoja. Bohužiaľ, nie vždy je za tým motív večnej lásky.

Svadobný editorial pre FEMINITY MAGAZIN

Svadobný editorial pre FEMINITY MAGAZIN

Zdroj: Ján Zemiar

Kým ešte pred pár rokmi viedli manželské pohnútky zaľúbencov k úprimnému obdivu a blahoželaniam všetkých známych, dnes sú čoraz častejšou reakciou „vtipné“ poznámky typu: „Zbláznil si sa?“, „Čakáte prírastok?“, prípadne: „Tak ťa nakoniec dostala!“ Nás zaujímalo, prečo donedávna jedno z najkrajších vyústení lásky, predstavuje postupom času „bláznovstvo“, vopred odsúdené na zánik?

 
Prečo NIE
 
Roman (29): „Nemôžem si pomôcť, no svadba vo mne evokuje neslobodu. Stotožňujem sa s názorom, že manželstvo je láska v konzerve. A ja sa nenechám zakonzervovať len preto, že sa to odo mňa očakáva. Lásku viem dať najavo aj iným spôsobom, než žiadosťou o ruku.
 
Karol (53), „Muži sa ženia, pretože sú blbci. Sex po dvadsiatich rokoch manželstva ma vôbec neuspokojuje a keď vidím všetky tie nádherné ženy naokolo, mám chuť plakať.
 
Ján (29): „Prečo by som sa mal ženiť? Či už z lásky alebo pre peniaze, aj tak všetko končí rozvodom.
 
Vincent (42): „Mnoho ľudí vstupuje do manželstva preto, aby k sebe svoju polovičku pripútali. Nechápu, že týmto, a ani žiadnym iným spôsobom, si u partnera večnú lásku nezabezpečia.
 
Peter (27): „Aj ja zastávam názor, že papier ku šťastiu nepotrebujem. Možno je to len okolím, v ktorom sa pohybujem, no pre čoraz viac ľudí, ktorých poznám, svadba nič neznamená.“
 
Keďže nič nie je čierne alebo biele, zisťovali sme aj dôvody, prečo ÁNO.
 
Kristián (31): „Myslím si, že hlavnou funkciou manželstva je vytvorenie rodiny a istoty, spečatenie vzájomnej dôvery a oddanosti. Samozrejme, dá sa to i bez papiera, no ja svadbu vnímam ako peknú tradíciu, v ktorej mienim pokračovať.
 
Samuel (28): „Ja manželstvo beriem ako istú zodpovednosť a tiež prísľub lásky. Slobodný človek si ľahko zbalí kufre a odíde, no manželstvo si vyžaduje trošku obety pre šťastie druhého a ochotu zabojovať, ak sa v ňom vyskytnú problémy. Je to vážna vec, za ktorou ja osobne stojím.
 
Martin (40): „Odpoveď je jednoduchá. Na všetko ste dvaja...“
 
Linda (30): „To je predsa jasné, prečo sa muži ženia. Maminka sa o nich nemôže starať večne a kto by im varil, pral a žehlil?
 
Juraj (32): „Nesúhlasím s názorom, že nám treba skákať okolo zadku. Dnešní muži sú samostatní, navyše na trhu nie je núdza o šikovné automatické práčky, varí sa už naozaj všade a čoraz viac mužov využíva na upratovanie služby agentúr. Preto si myslím, že muži sa ženia preto, lebo skrátka chcú.“
 
Milan (44): „Prečo som sa oženil? Svadbu vnímam ako prejav lásky a písomný dôkaz toho, že chcem ostať s manželkou až do konca života.
 
Viktor (48): „Verím na manželstvo, pretože dáva základ rodine. Aby sa deti cítili dobre, potrebujú vnímať lásku rodičov. To nie je len moja skúsenosť z rodiny, v ktorej som vyrastal a z rodiny, ktorú som si založil, ale sú to tiež vedecky overené zistenia.“ 

Súdiac podľa odpovedí respondentov, manželstvo je pre mnohých z nich zbytočnosťou. Napriek tomu sa ženy vydávajú a muži ženia. Tí, čo sa manželstva „nezľakli“ tvrdia, že jeho šťastný priebeh nie je samozrejmosťou, no musí sa na ňom denne pracovať. Veď o lásku treba bojovať – aj počas mieru.

Ak túžite mať svadbu, ako nikto iný, zapojte sa do našej svadobnej súťaže!

Víťazka získa exkluzívne šaty od návrhárky Jany Pištejovej a okrem toho víťazný pár získa:
Víkendový pobyt v Kempinski Hotel podľa vlastného výberu (Bratislava alebo Vysoké Tatry),
Voucher od BMW na odvoz limuzínou so šoférom v deň svadby,
Voucher na 10 ošetrení tela technikou LPG v salóne Prestige Skin,
Kozmetický balíček od BIODERMA,
Voucher od www.partysaty.sk na požičanie 3kusov šiat pre družičky,
Voucher od Power Studio na profesionálny DVD záznam zo svadby
 
Foto:
Ján Zemiar
Zdroj:
Danka

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba