Presunúť na hlavný obsah

Nočná smena: Hrozba pre zdravie?

Krása

Víkend štartuje už v piatok, kedy sa všetci tešia domov alebo na večerné hýrenie. Nie každý však pracuje cez deň a práve títo ľudia musia pracovať aj počas hlbokej noci. Striedanie smien jednoznačne narúša biorytmus. FEMINITY zisťovalo, ako vplýva nočná smena na zdravie človeka!

Nočné smeny boli vždy nenávidené a asi tomu tak aj bude. Žil, sú spoločnosti, v ktorých sa to inak nezaobíde a nie sú to len výrobné fabriky, ale prekvapivo aj firmy z tvorivej, reklamnej, či marketingovej branže.

Podľa najnovších výskumov, ľudia, ktorí pracujú v noci (predovšetkým vrátane 1-2 hodiny po polnoci) po dobu aspoň šiestich mesiacov, sú vystavení až dvojnásobne viac zákerným chorobám ako rakovina prostaty, či rakovina pľúc. Je to spôsobené a ovplyvnené hormonálnym systémom. Bežne, naše telo vylučuje látku, nazývanú melatonín. Táto látka predstavuje hormón, ktorý je životne dôležitý pre  náš spánkový cyklus. Najdôležitejší spánok je práve v rozmedzí medzi 1-2 hodinou ráno. Práve melatonín buduje náš imunitný systém prostredníctvom schopnosti vyrobiť viac proteínov, ktoré sú ako „ochrancovia“ našej imunity. Ak ho máte nedostatok, stáva sa vaše telo ľahším terčom na dobitie pre zákerné typy rakoviny.
 
Iste uvažujete nad tým, čo robiť, keď jednoducho pracovať musíte a iná možnosť, ako pracovať na tri smeny nie je prijateľná? Nemusíte sa obávať, v takomto prípade, je dobré dať si kvapky, ktoré obsahujú túto látku asi tridsať minút pred spaním. V tomto prípade nezáleží, o akom čase idete spať, ani to, že je to ráno počas bieleho dňa. Je to jeden zo spôsobov, ktorý dokáže obnoviť váš imunitný systém - ten je predovšetkým v chladných jesenných mesiacoch dôležité si ustrážiť.
 
Treba brať na vedomie aj to, čo robíte počas dňa. Najmä v týchto dňoch, kedy je skorej tma, je nevyhnutné mať vhodné osvetlenie v miestnosti. Čím je deň jasnejší, tým sa zdá byť noc tmavšia, a to sú ideálne podmienky pre proces melatonínu v tele.