Presunúť na hlavný obsah

Aj vás prepadla epidémia zlého spánku?

Zdravie a relax

Prehadzujte sa v noci , každú chvíľu sa zobudíte, nemôžete zaspať, snívajú sa vám samé „živé hlúposti“ a ráno sa budíte ťažko a vyčerpaný? Môže zato nová diagnóza šíriaca sa ako epidémia Semi-Somnia.

Spať ako drevo je sen

Pamätáte si kedy ste naposledy spali celú noc vkuse bez jedného prerušenia? Nie? Telo sa snaží uvoľniť a spať ale mozog stále pracuje. Dôvodom je informačné preťaženie a takmer žiadne prestávky, hlava je doslova na prasknutie. Semi –Somnia sa spúšťa stresom a používaním počítača a mobilu.

Najťažšie je vypnúť hlavu

Podľa prieskumov má problémy so spánkom každý tretí človek, sú to najmä podnikatelia, ľudia pracujúci pod tlakom, v strese a najmä ženy.
Dôvodom prečo sa problém začal vyskytovať je najmä spájanie domova s prácou. V minulosti boli práca a domov dva oddelené svety časom i priestorom. V dnešnej dobe a vďaka technologickému pokroku sa zlučujú. Zároveň narastá v našom živote podiel práce na úkor voľného času. Navyše trávime na počítači, či s telefónom v ruke aj voľný čas a čas, ktorý by sme mali venovať rodine.
Telo by malo fungovať tak, že napriek stresu sa v noci uvoľní myseľ , nervový systém a na druhý deň sa prebudíme doslova reštartovaný.  Lenže moderné technológie zasahujú do našich prirodzených procesov a tak hlava funguje nonstop. Svetlo z počítačovej obrazovky a žiarenie z mobilného telefónu znižujú hladinu melatonínu,  zaspávanie nám trvá dlhšie a hlboká fáza spánku kratšie.
Dlhodobejšie problémy so spánkom nepriaznivo ovplyvňujú imunitný systém, spôsobujú depresie, vysoký krvný tlak a dokonca aj choroby srdca.

Čo s tým?

V prvom rade si uvedomte, že nie ste nenahraditeľný a ak neodpíšete o desiatej večer na mail, žiadna katastrofa nenastane. Minimálne hodinu pred spánkom by ste mali vypnúť počítač i mobil.
Doprajte si počas dňa prestávky, choďte na prechádzku, nepremýšľajte.
Pomáha aj upokojujúci bylinkový čaj na spanie alebo aromaterapia.
Uvedomelejší môžu skúsiť meditácie, jógu.