Presunúť na hlavný obsah

Vianočné kuriozity, o ktorých ste netušili

Zábava

Pre stále viac a viac ľudí znamená predvianočné obdobie predovšetkým zhon, zápchy na cestách, nekonečné čakanie v obchodoch a množstvo nervozity. V dlhoočakávaný deň „D“ sa v porovnaní s niekoľkotýždennými prípravami všetko skončí až neuveriteľne rýchlo. Bez čoho sa Vianoce nezaobišli v minulosti a aké rekordy sú s nimi spojené doteraz?

Viete o tom, že v súčasnosti priam nevyhnutná ihličnatá súčasť Vianoc k nim v minulosti vôbec nepatrila? V domácnostiach sa stromčeky začali objavovať až v 19 storočí a vešali sa celkom netradične, od  stropu špičkou dolu. Výzdoba bola taktiež poskromnejšia. V tom lepšom prípade pozostávala z jabĺčok a orechov.

Čo ste (možno) netušili

Povráva sa, že z dreva stromu, ktoré predtým imelo bývalo,  bol vytesaný kríž na ukrižovanie Ježiša Krista. Podľa legendy sa  za to imelo hanbilo a kvôli výčitkám neskôr i zakrpatelo. Od daného momentu už len cudzopasí na iných stromoch.  
 
Od začiatku adventu navštevovali domy strašidelné postavy a kontrolovali poriadok, prichystané koláče, celkovú pripravenosť gazdiniek, ale i správanie detí. Patrila k nim Lucka, Barborka, Ambróz, Mikuláš, Perchta alebo Klempera. Obvykle boli vybavené nožmi a inými ostrými predmetmi, ktoré v prípade potreby neváhali použiť.
 
Pri sviatočnom stole sedeli všetci z hospodárstva, vrátane slúžok.
 
Darčeky si medzi sebou odovzdávali len príslušníci bohatých rodín. Za to všetci dostávali tak zvanú výslužku, najčastejšie vianočku.
Štedrovečerná večera bola viac, než veľká. Sedem, ba neraz dokonca ešte viac chodov nikoho neprekvapilo. Niet sa čo čudovať. Na stole sa totiž ocitlo všetko, čo sa stihlo v uplynulom roku urodiť.
 
V stredoveku neexistovali stoličky, sedelo sa na drevených laviciach.
Na stôl sa pokladal veľký biely obrus. Ten bol následne celý nasledujúci rok vnímaný ako posvätný a najčastejšie sa doň ukladalo zrno.
 

Najzaujímavejšie vianočné rekordy

* NAJväčší vianočný darček darovali Francúzi Američanom v roku 1886. Ide o majestátnu Sochu slobody, ktorá symbolizuje priateľstvo a pomoc , ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v boji za nezávislosť od Británie v roku 1776. Socha slobody meria 93 metrov a váži až 205 ton.
 
* NAJväčšiu vianočnú sušienku vyrobili rodičia pre svoje deti vo Veľkej Británii. Mala priemer 4 metre a dĺžku 63 metrov. Tento rekord z roku 2001 doposiaľ nik neprekonal.
 
* NAJväčší vianočný obchod stojí v štáte Michigan. Jeho rozlohu možno prirovnať k veľkosti šiestich futbalových ihrísk a každoročne ho zaplní zhruba 50 000 rôznych vianočných darčekov.
 
* NAJcennejší vianočný pozdrav bol vydražený za 20 tisíc libier (približne 22 500 Eur). Vzácnu pohľadnicu napísal Sir Henry Cole pre svoju babičku v roku 1843.
 
* Počtom NAJväčšej skupiny koledníkov sa môže popýšiť Južná Karolína. Pred miestnu univerzitu si ich prišlo zaspievať až 7 514.
 
* NAJväčšia koncentrácia Santa Clausov bola zaznamenaná v roku 2007 v Severnom Írsku. V tematických kostýmoch sem prišlo až 13 tisíc ľudí.
 
* NAJväčší vianočný stromček bol postavený v Brazílii. Tento 85 metrov vysoký skvost ste mohli zbadať už zo vzdialenosti 52 kilometrov. Postaralo sa o to až 1600 kusov blikajúcich svetielok a obrovská svietiaca hviezda na vrchole stromu.
 
* NAJväčší adventný kalendár vznikol na londýnskej stanici Pancras station. Jeho rozmery boli skutočne unikátne: výška 71 metrov a dĺžka 23 metrov.
 
* Vlastníkom NAJstaršieho vianočného stromčeku je istý Angličan. Tento, len 30 centimetrový symbol Vianoc, kúpila ešte jeho prateta, v roku 1886.