Presunúť na hlavný obsah

Hmyz na každom tanieri

Recepty

Nehorázne plytvanie jedlom a nedostatočné využitie surovín, ktoré nám príroda ponúka, trápia svet už dlhodobo. Čína prišla s novým riešením. Svoju pozornosť najnovšie koncentruje na výstavbu hmyzových tovární.

 

Priekopníkom tejto (ne)vábnej myšlienky je zakladateľ spoločnosti pre biotechnológiu hmyzu v čínskej provincii Jun-nan, Li Jinsui. Svoju podporu mu vyjadrila i OSN, konkrétne Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo. Jej odborníci sústavne zdôrazňujú pozitíva, ktoré hmyz, sťa by potravinová náhrada za mäso a ryby, so sebou prináša. Kobylky, húsenice a iná háveď predsalen nevyžaduje takmer žiadne „prevádzkové“ náklady. Nápadom sa v súčasnosti inšpiruje čoraz viac stravovacích zariadení, ktoré dokážu z rôznych druhov hmyzu pripraviť vychýrené a zdravé pochúťky. 
 
Hoci je budovanie tovární a fariem na hmyz ešte len v počiatkoch, dá sa predpokladať, že (nielen) v čínskych domácnostiach zaujme prítomnosť hmyzu svoje stabilné miesto. „V mnohých krajinách je akútny nedostatok na bielkoviny bohatých potravín. Ľudia si nemôžu dovoliť pravidelne kupovať hovädzie mäso a ošípané, bývajú často chorí,“ zdôvodňuje veľkú budúcnosť tohto zámeru podnikavý Li Jinsui. Novodobý čínsky trend už zaznamenal prvé úspechy. 
 
Spoločnosť Yunnan Insect Biotechnologies ponúka okrem čerstvých červíkov, pražených kobyliek a sušených larví tiež proteínové prášky z hmyzu. Ich nutričná hodnota je pritom pre človeka viac, než prospešná. Proti vysokému podielu proteínov a minerálnych látok nemôžu protestovať ani skúsení výživoví experti. 
 
V našich končinách sú zatiaľ podobné stravovacie snahy v nedohľadne, avšak len čas ukáže dokedy. Čína sa púšťa do masívnej kampane, ktorá má za cieľ jediné - presvedčiť zákazníkov, aby si na hmyz zvykli a napomáhať pri odbúravaní predsudkov, ktoré sú s jeho konzumáciou spojené.
 

Prekvapivé štatistiky

 
Zaujímavých je niekoľko čísel. Entomofagia je rozšírená v 113 krajinách sveta a počet etnických skupín jediacich hmyz sa blíži k číslu 3000. Doteraz je známych cez 1400 druhov jedlého hmyzu, čo iste nie je vzhľadom k celkovej početnosti druhov (okolo 400 miliónov) konečná cifra. Napríklad v Mexiku je po hovädzom mäse a fazuli hmyz tretím národným jedlom (využíva sa takto asi 200 druhov). Keby sme zvážili všetky živočíchy obývajúce sušinu planéty Zem, desatinu z tejto váhy by tvorili termity a mravce (mimochodom vôbec najobľúbenejšie jedlý druh hmyzu).