Presunúť na hlavný obsah

Príbeh: Kvôli migrénam som chcela umrieť

Zdravie a relax

Po prvý krát ma neznesiteľná bolesť hlavy prepadla v pätnástich rokoch. Dnes mám tridsaťpäť rokov a migrénu v pravidelných intervaloch dvanásť krát do roka. Neostávalo mi nič iné, len sa s ňou zmieriť. Hoci boli časy, keď som si radšej želala umrieť.

 

Pamätám si na to ako dnes. Učila som sa na skúšky v škole. Asi po týždni permanentných príprav som sa jedno ráno prebudila s veľkými bolesťami hlavy. Pridala si nevoľnosť a zvracanie. Všetko trvalo zopár hodín. Pomohla mi tabletka a spánok. Na druhý deň som sa cítila oveľa lepšie. Vtedy by ma ani len nenapadlo, že podobné tortúry budem od tohto momentu zažívať pravidelne. 
 
Ďalší bolehlav na seba nenechal dlho čakať. Prišiel zhruba po dvoch týždňoch, v ešte intenzívnejšej forme. Tri dni v bolestiach, striedavo s obkladom na hlave a zvracaním na záchode. Medikamenty ani obklady nepomáhali, celé dni som ležala v posteli, za zastretými závesmi. Rodičom sa to nepozdávalo a okamžite ma objednali k neurológovi. 
 
Absolvovala som množstvo vyšetrení, no bez významnejších zistení. EEG síce nebolo ideálne, no nič alarmujúce, čo by si vyžadovalo zvýšenú pozornosť. Nádor lekári vylúčili. A tak som z ordinácie lekárky odchádzala len s receptom na lieky, ktoré sa zvyknú predpisovať i pri epileptických záchvatoch. Bohužiaľ, alebo našťastie, vôbec mi nepomáhali a ostávala som z nich len apatická a „oblbnutá“.
 
Migréna sa ma držala ako kliešť. Občas bola silnejšia, niekedy trošku ustúpila, no neraz som skončila na infúziách v nemocnici. Pomaly som sa so svojim osudom zmierovala, začala si na trápenie zvykať. Postupom času som už vedela rozoznávať príznaky a včas užiť liek na bolesť a nevoľnosť. Proti nim som skúšala bojovať i zmenou stravovacích návykov, cvičením, kúpila si psíka, no nič nepomáhalo. Peklo, z ktorého sa nedalo uniknúť. 
 
Pred piatimi rokmi som sa vydala a plánovala s manželom dieťatko. To sa nám pár mesiacov po svadbe podarilo. Doktor ma ubezpečoval, že tehotenstvo priebeh migrény zmierni. Opak bol však pravdou. Prvé tri mesiace som vnímala naozaj katastrofálne. Migréna sa ma zmocňovala 2 krát do týždňa, čo v preklade znamenalo, že akonáhle som sa z bolestí spamätala, prepadli ma opäť. Nič podobné neprajem ani tomu najväčšiemu nepriateľovi. Najhoršie bolo, že kvôli bábätku mi lekár zakázal užívať akékoľvek lieky. Tak som občas hlavou búšila do steny, mala som pocit, že ma potom bolí menej. 
 
Po prvých troch mesiacoch gravidity začali bolesti ustupovať. Nakoniec sa zredukovali „len“ na jednu migrénu mesačne, čo sa dalo s patričným sebazaprením vydržať.
 
Samotný pôrod bol pre mňa prechádzkou ružovým sadom. Kým pre niektoré ženy patrí tento zážitok do kategórie najbolestivejších, ja som ho „vďaka“ migrénam brala takmer športovo. A stál za to. Narodila sa nám krásna dcérka. Zaujímavé je, že až pol roka som mala absolútny kľud. Počas celej doby kojenia sa mi migréna vyhýbala. Dcérka bude mať čoskoro štyri roky a ja mávam bolesti hlavy zhruba dva krát do mesiaca. Hoci už môžem užívať svoje lieky, o druhom dieťatku zatiaľ neuvažujeme. To, čo som prežívala počas čakania Laury, bolo miestami naozaj horšie, ako smrť. Máte aj vy podobnú skúsenosť? Potom mi určite dáte za pravdu.
 
Čitateľka Kristína (35)
 

Čo by vás mohlo zaujímať?

 
* Precitlivenosť na určité potraviny môže byť príčinou 10 až 30 percent záchvatov migrén. K najbežnejším potravinovým spúšťačom je zaradené červené víno, zrelý syr, mäso, ale i pšenicu, citrusové výrobky, čokoládu a spomedzi dochucovadiel napríklad glutaman sodný. 
 
* Migrény sú veľmi individuálnou záležitosťou. To, čo ju spúšťa u jedného človeka, na iného nemusí mať žiadny vplyv. 
 
* Migrénu tak môže vyvolať čokoľvek. Či už je to zmena počasia, silná aróma, stres, nedostatok spánku, konzumácia určitých druhov jedál a nápojov.
 
* Mnohé typy migrény sú spojené s kolísavou hladinou estrogénov. 
 
* I to je dôvod, prečo ženy trpia migrénou tri krát častejšie ako muži.
 
* Nové poznatky hovoria o tom, že ľudia trpiaci migrénami majú citlivý a hyperaktívny mozog.
 
* Vedci zistili, že až 50% migrénami trpiacich ľudí má nedostatok horčíka.