Presunúť na hlavný obsah

Fakty o alkohole ako ho možno (ne)poznáte

Zdravie a relax

„Všetko s mierou“ platí samozrejme aj v otázke požívania alkoholických nápojov. V opačnom prípade čelíte hrozbám, s ktorými verejnosť oboznámili najnovšie americké štúdie.

 

Hoci alkoholom podgurážení ľudia zaspávajú rýchlejšie, jeho nadmerná konzumácia zhoršuje kvalitu spánku. Vedie k prebúdzaniu, spôsobuje nespavosť a potláča hlboký spánok.
 
Pitie alkoholu spôsobuje celkom prekvapivo stratu telesného tepla a urýchľuje podchladenie. Ak sa teda v tuhej zime plánujete zahriať niečím ostrejším, nebude vám to v konečnom dôsledku priveľmi osožné.
 
Výskumy preukázali, že po dobrom „opijáši“ môžete pôsobiť ešte niekoľko dní roztržito a zabúdať na podstatné veci.
 
Ak neustále premýšľate nad najrýchlejším spôsobom, ako sa zbaviť bolehlavu, máme pre vás zlú správu. Pomôže vám výlučne čas. Alkohol sa v tele mení na acetaldehyd, spôsobujúci bolesť hlavy, neraz nevoľnosť i vracanie. Ten však z tela odchádza postupne. 
 
Alkohol je prudko návykový, nakoľko sa pri jeho popíjaní do tela uvoľňuje hormóny endorfín a dopamín, prinášajúce pocity spokojnosti a šťastia. Pokiaľ máte za to, že bez alkoholu dokážete hravo fungovať, realita vás môže nemilo prekvapiť.
 
Názory na priberanie z alkoholu sa značne líšia. Jedni tvrdia, že kilá navyše vám nespôsobuje samotný alkohol, no pochutiny, ktoré pri ňom pojedáte.  Iní odborníci na výživu zastávajú opačný názor a pri diéte ho vyslovene zakazujú. Kde je pravda, sa raz hádam napokon dozvieme.
 
Alkohol spomaľuje tok informácií vysielaných do mozgu, znižuje koncentráciu, spôsobuje sústredenie ľudí výlučne na veci priamo pred nimi. I preto je zakázané pod jeho vplyvom šoférovať.
 
Starí Gréci používali na „opicu“ kapustu, Rimania si dopriali vyprážané kanáriky, niektorí Nemci si dávajú na raňajky červené mäso a banány, Francúzi pijú kávu so soľou, Číňania špenátový čaj, Rusi sa zas v snahe zbaviť následkov búrlivej noci riadia osvedčeným: „Klin treba vybiť klinom“ a popíjajú vodku.
 
Jedlo s vysokým obsahom bielkovín (syr, arašidy, červené mäso) napomáha k lepšej a pomalšej absorpcii alkoholu. 
 
Nezabúdajte, že po riadnom záťahu má v sebe váš organizmus stále alkohol. Pečeň spáli fľašu vína približne za dvanásť hodín, spracovať tvrdý alkohol jej trvá takmer 24 hodín.
 
Najväčšími pijanmi na svete sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie obyvatelia Luxemburska. 
 
Ženy najčastejšie uprednostňujú likéry.
 
Oslepnutie po konzumácii alkoholu (v dôsledku metylalkoholu) je najčastejším javom v Nórsku. Alkohol je tu veľmi drahý, preto sa domáca produkcia ovocných destilátov „teší“ naďalej veľkej obľube, nedbajúc na zdravotné riziká. 
 
Závislosť na alkohole nie je podmienená len geneticky, no dôležitú úlohu v tomto smere zohráva i sociálne prostredie. Pokiaľ rodičia holdujú alkoholu, zvyšujú tým riziko závislosti u svojho dieťaťa až štvornásobne!