Presunúť na hlavný obsah

Muži prekvapujú: Biť ženu je normálne

Sex a vzťahy

Ženu ani kvetinou neudrieš. Výrok, ktorý podľa britských prieskumov veselo ignoruje každý piaty muž. Ba čo je horšie, títo jedinci si myslia, že ide o normálnu vec.

 

Zakaždým, keď sa verejne známa osoba stane obeťou násilia, vznikne neutíchajúca vlna diskusií. Spomeňme speváčku Rihannu, ktorú jej vtedajší partner Chris Brown zbil pred pár rokmi na nepoznanie. Hoci vás celá kauza mohla pobúriť, existuje nemálo mužov s odlišným postojom. Podľa takýchto indivíduí si žena vo väčšine prípadov (ak nie vždy) koleduje o výprask sama. 
 

Nad fackou sa nik nepozastavuje

 
Tak zvanú „výchovnú“ si jeden z piatich mužov nevie vynachváliť. Vraj ňou dokáže partnerku usmerniť a je kľud. Samotné dôvody k ataku však vyznievajú ešte šokujúcejšie. Tým najčastejším býva podľa výskumov príliš vyzývavé oblečenie partnerky. 14% pánov považuje za vhodný podnet odvrávanie a 10% verí, že bitku si zaslúži žena, flirtujúca s iným mužom. 
 

Za znásilnenie si môžu samé!

 
Čo sa znásilnenia týka, prevládajú opäť názory hodné doby kamennej. Až neuveriteľných 50% mužov sa domnieva, že znásilnenie je vinou ženy (pokiaľ výslovne nezakričí slovko NIE). Ďalšia tretina našich mužských proťajškov verí, že čiastočná zodpovednosť prináleží žene podguráženej alkoholom. Štvrtina chlapov zas vinu za násilný sex zvaľuje na prílišnú vyzývavosť úsporne oblečených žien. 
 

Nad dôvodmi sa rozum pozastavuje

 
Pre tie z nás, ktoré žijú v harmonických partnerstvách, sú praktiky podaktorých mužov nepredstaviteľné. Fyzické násilie pritom býva nezriedka tou „lepšou“ alternatívou. Dámy, ktoré si silovými počinmi partnera už prešli tvrdia, že príčinou bitky je postupom času čokoľvek: odmietnutie pohlavného styku, prípravy občerstvenia v nočných hodinách, spánok v rovnakom čase ako partner, nepoukladané uteráky v skrini, o čosi neskorší príchod z práce, oznámenie o gravidite a podobne.
 

Aké sú ďalšie formy domáceho násilia?

 
Až v 95%-tách prípadov sú obeťami násilia ženy. Okrem fyzických útokov čelia i ďalšiemu, nemenej odpornému zaobchádzaniu.
*  psychické násilie (ponižovanie, vyhrážanie, citové vydieranie, ...)
* sociálne násilie (zakazovanie stretávania s rodinou, zákaz chodiť do zamestnania, uzamykanie v byte, zablokovanie telefónu, ...)
* ekonomické násilie (obmedzený prístup k spoločným peniazom, ...)
* sexuálne násilie (znásilnenie, všetky vynútené sexuálne činy, nútenie, ...)
 

Od bezhraničnej lásky k slzám

 
Je smutné, ako ľahko sa dá dostať od bezhraničnej lásky k chvíľam strachu a v (ne)bezpečí domova. Nedávno sa stal vo Veľkej Británii incident, kedy skupinka mladíkov vracajúcich sa z podniku na vlastné oči videla nanajvýš surové zaobchádzanie dobre stavaného muža voči svojej priateľke. Na neskoršiu otázku, prečo dievčine nepomohli, reagovali: „Do takýchto vecí je lepšie nemontovať sa. Ak by sa celá príhoda dostala až pred súd, zbitá obeť by s najväčšou pravdepodobnosťou svedčila proti nám. Bolesť, ktorú jej priateľ spôsobil, by bola v daný moment dávno premlčaná zahojenými modrinami a novými náušnicami. Láska je naozaj slepá.“ Argument, ktorý má svoju logiku a bohužiaľ je bežnou praxou i v našich končinách. Znamená to azda, že ženy sa nemôžu spoľahnúť na pomoc iných? Ak dôjdete k záveru, že by ste jednali pravdepodobne rovnako ako spomínaní študenti, učiňte aspoň jednu dôležitú vec. Upovedomte políciu, pretože tá by tu mala byť od toho, aby obdobným situáciám zamedzila, alebo ich aspoň v rámci svojich kompetencií riešila. 
 

Čo môžete bezodkladne urobiť?

 
*Zveriť sa rodine či priateľom a vyhľadať odbornú pomoc.
*Zavolať na niektorú z liniek dôvery, napríklad na nepretržitú UNICEF linku (tel: 0800 / 112 112)
*V prípade akútneho nebezpečenstva kontaktovať políciu SR (158, 112).