Pri úniku moču môžu pomôcť špeciálne cviky
Inkontinencia, samovoľný únik moču, patrí k častým funkčným poruchám organizmu.
Nejde pritom o ochorenie, ale symptóm, že v tele človeka niečo nie je v poriadku môže mať rôzne príčiny a celú škálu prejavov. "Ide o ochabnutie svalstva v dolnej časti brušnej dutiny, ktoré je spôsobené často externými faktormi, ako je naša nesprávna životospráva, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu. A keďže ide o dominantne ženské ochorenie, treba dodať že svoj podiel na tom má aj gravidita a pôrod," povedal Jozef Marenčák z Urologického oddelenia NsP v Skalici.
Podľa štatistík inkontinenciou moču v staršom veku trpí 30 až 50 percent žien, u mužov sa odhady pohybujú od troch do 11 percent. Samovoľný únik moču sa často spája s ľuďmi vo vyššom veku, pritom ľahkú formu úniku moču možno pozorovať už u ľudí po tridsiatke. A práve v tomto období sa dá najviac urobiť pre to, aby sa inkontinencia nezhoršovala, prípadne, aby sa fungovanie močového ústrojenstva upravilo. "Únik moču nie je nezvratný problém, dá sa, ak je zachytený včas, životosprávou a cvičením upraviť," poukázala rehabilitačná lekárka z centra Medea Therapy v Liberci Jana Vlková.
V prípade samovoľného úniku moču je pre pacienta najdôležitejšie naučiť sa so svojou poruchou žiť. Napriek úniku moču je dôležitý pitný režim, ktorý treba dostať do takej podoby, aby pacient pil pravidelne, v menších dávkach, najlepšie vodu a nesladené nápoje. Samozrejmosťou by mala byť vyvážená strava s dostatočným prísunom zeleniny a ovocia, ale netreba pritom zabúdať, že niektoré potraviny, ako napríklad melón, pôsobia močopudne.
"Veľa sa dá pre vlastné telo spraviť cvičením panvového dna," vysvetlila Vlková. Súbor cvikov pre panvové dno nesie názov Kegelove cviky po americkom gynekológovi Arnoldovi Kegelovi, ktorý ich predstavil verejnosti v roku 1948. Tie teraz vďaka spoločnosti Hartmann Rico vyšli pre pacientov na bezplatnom DVD. Cieľom tohto cvičenia je posilniť súbor svalov panvového dna tak, aby nedochádzalo k samovoľnému úniku moču.
Pacient sa tiež musí naučiť vyhýbať sa niektorým činnostiam, ktoré zaťažujú svaly brušnej dutiny, ako sú beh či aerobik alebo napríklad zaťažovanie zdvíhaním ťažkých predmetov. Rovnako sa treba vyhýbať aj aktivitám, ktoré môžu viesť napríklad k prechladnutiu.
Text: TASR
Foto: SHUTTERSTOCK