Presunúť na hlavný obsah

Psychologička: Rodičia občas manipulujú aj nevedome

Rodinné vzťahy

Striedavá starostlivosť je vhodná pre všetky deti, samozrejme, treba prihliadať na individualitu a vek dieťaťa, hovorí Bibiana Filípková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Pre koho nie je vhodná striedavá starostlivosť?

Problém by mohol nastať, ak je dieťa príliš viazané na jedného z rodičov a ono samo by nechcelo tráviť dlhší čas s druhým rodičom. Vtedy je nevyhnutná dohoda oboch rodičov. Jednou z možností je vyhľadať odbornú pomoc - psychológia či psychoterapeuta. Pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti je potrebné zvážiť napríklad pracovnú zaneprázdnenosť rodičov. Inak by striedavá starostlivosť nespĺňala svoju úlohu a ani podstatu: zabezpečiť kontakt dieťaťa s jedným aj s druhým rodičom. Striedavá starostlivosť tiež nie je veľmi vhodná pre deti, ktoré si vyžadujú zvláštnu starostlivosť alebo negatívne reagujú na zmeny (nové prostredie, škola, kamaráti a podobne), ktorým sa často v takýchto prípadoch skrátka nevyhnú.

Existuje veková hranica, do ktorej sa striedavá starostlivosť neodporúča?
Veková hranica v tomto prípade nie je presne definovaná. Samozrejme, nie je vhodné dávať dieťa do striedavej starostlivosti, pokiaľ si ešte stále vyžaduje celodennú opateru zo strany matky. Vtedy sa rodičia musia dohodnúť pre dobro dieťaťa na častých návštevách jedného z rodičov u toho druhého, aby dieťa bolo navyknuté od útleho veku na oboch rodičov. Toto je, samozrejme, ten lepší prípad, pretože rozvody zväčša neprebiehajú v príjemnej a priateľskej rovine. Situáciu môže zhoršiť aj fakt, že jeden z rodičov má iného partnera. Každý prípad je osobitý.

Aké problémy majú najčastejšie samotné deti?
Deti musia po rozvode rodičov čeliť rôznym zmenám, čo je nesmierne náročné. Zmenou je napríklad nový súrodenec, sťahovanie- zvykanie si na nové prostredie, nových kamarátov. Najdôležitejšie je, ako dieťa na tieto zmeny dokážu jeho rodičia pripraviť. Ak však dieťa aj napriek snahe rodičov reaguje dlhší čas na zmeny negatívne, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Častý problém je aj školská dochádzka. Prestupy z jednej školy do druhej počas školského roku síce možné sú, ale neodporúča sa meniť školu často. Dieťa si totiž nemusí stihnúť vytvoriť nové kamarátske vzťahy, a keď aj áno, nestihne si ich prehĺbiť. Navyše jeden z rodičov môže byť benevolentnejší ako ten druhý. Dieťa potom prichádza do konfliktu s prísnejším rodičom, takže si viac obľúbi benevolentnejšieho rodiča. Tu je potrebná úzka komunikácia oboch rodičov a stanovenie presných a jasných pravidiel výchovy.

Stáva sa často, že jeden rodič manipuluje deti proti tomu druhému?
Vyskytujú sa aj také prípady. Dôležité je, aby sa rodičia dieťaťa navzájom nevnímali ako bývalí partneri s nedoriešenými spormi, ale v prvom rade ako rodičia. Môže sa však stať, že rodič má tendenciu manipulovať vedome, a to najmä v prípadoch, keď nemá vnútorne vyriešené spory s bývalým partnerom a neuvedomuje si, že tieto záležitosti sa dieťaťa netýkajú.

Môže byť manipulácia aj nevedomá?
Áno, neraz si to rodičia uvedomia až s odstupom času. Rodič sa napríklad prezentuje pred dieťaťom v lepšom svetle a dopraje mu takmer čokoľvek, čo si zažiada, čo môže znevýhodniť druhého rodiča. Dôležité je, aby si rodičia navzájom v podobných prípadoch situáciu vyjasnili, oboznámili sa so svojimi predstavami a snažili sa dohodnúť na kompromise. Malé dieťa si manipuláciu rodičov neuvedomuje aj preto, že toto správanie nemá s čím porovnať. Nevie teda presne rozlíšiť, aké konanie zo strany rodičov je správne, vhodné a aké, naopak, nie. Staršie deti už dokážu situáciu posúdiť objektívnejšie.

Ako sa manipulácia prejavuje?
Najbežnejšie nadmerným kupovaním vecí či dávaním peňazí, najmä ak je jeden rodič v lepšej finančnej situácii. Bežná je aj priveľká benevolentnosť voči dieťaťu, teda sa mu dovolí či odpustí viac ako iným deťom v kompletných rodinách, nemusí upratovať a podobne. Dôležitý je aj spôsob, ako sa rodič vyjadruje o svojom bývalom partnerovi pred dieťaťom. Rodičia by sa mali pokúsiť vyhnúť sa urážkam, zosmiešňovaniu a inému znevýhodňovaniu bývalého partnera. Toto všetko sú vplyvy cielenej manipulácie, ktoré môžu mať za následok, že si dieťa obľúbi jedného rodiča viac ako toho druhého. Pokiaľ dieťa vidí a cíti, že obe strany dokážu navzájom komunikovať a vychádzať, náhodne vyslovená poznámka na adresu druhého rodiča nemá takmer žiadny význam.

Text: -el- pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK