Presunúť na hlavný obsah

Keď sa snúbi rómska krv a talent

Lifestyle

V spoločnosti sú stále predsudky voči rómskej komunite a často sa stretávame i cez médiá s negatívnymi pohľadmi na tento naturel.

No medzi rómskou mládežou vyrastajú mnohé šikovné deti, ktoré si zaslúžia uznanie.  

Chcú na sebe pracovať
Sú talentované, ctižiadostivé a veľmi vnímavé. Výnimočné rómske deti, ktoré chcú na sebe pracovať, rozvíjať svoje nadanie a pomôcť komunite, z ktorej pochádzajú. Búrajú zaužívaný stereotyp o neprispôsobivých mladých ľuďoch a hoci pochádzajú zo sociálne slabých rodín, svojou usilovnosťou a húževnatosťou dosahujú medzinárodné úspechy. 

Priebojný klavirista
Gerald Radics dostal na základnej umeleckej škole nepríjemnú facku od života, keď mu učiteľka podkopala sebavedomie a vyjadrila sa, že z neho nič nebude. Podľa jej slov nemal talent, žiaden hudobný sluch. Chlapec sa však zaprel, veril si, veľa cvičil a dnes je z neho vynikajúci klavirista. 19-ročný mladík momentálne študuje na konzervatóriu v Košiciach a súbežne na Lisztovej akadémii v Budapešti. V Bazileji, kde bol na konzultáciách, boli z jeho hry nadšení. Už teraz môže rátať s tým, že po dokončení štúdia na Slovensku, bude môcť vo Švajčiarsku pokračovať v zdokonaľovaní svojho umenia.

Svetový huslista
Kým Gerald miluje hru na klavíri, o Karolovi Danišovi sa dá bez akýchkoľvek pochybností povedať, že patrí k jedným z najnadanejších huslistov na Slovensku. Podarilo sa mu dostať na vysokú školu do Gratzu k profesorovi Kuschnirovi, ktorý patrí medzi najprestížnejších husľových pedagógov v Európe. Na celosvetovej hudobnej súťaži New Talent sa umiestnil na treťom mieste a svoje umenie mohol predviesť v rámci BHS v Slovenskej Filharmónii v Bratislave. V roku 2008 vyhral medzinárodnú súťaž vo Weinmari. Toto ocenenie získal ako jediný slovenský huslista v histórii.

Odrazový mostík
Na to, aby sa človek presadil, iba talent nestačí. Dôležitá je vôľa ho rozvíjať, sebadôvera, ale aj podpora okolia. O toto všetko sa snaží občianske združenie Divé  maky, za pomoci práce tútorov priamo v teréne i darcov financií. Stať sa jedným z dobrodincov môže jednotlivec, ale aj firma či skupina priateľov. Títo ľudia priamo podporujú a pomáhajú rozvinúť talent dieťaťa, ktoré si sami vyberú. Môžu sledovať jeho osobnostný rast a byť pri jeho malých víťazstvách. Vďaka presnému rozpočtu a pravidelnému informovaniu majú prehľad aj o tom, na čo boli peniaze použité a ako sa darí podporovanému dieťaťu.

Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK