Presunúť na hlavný obsah

Odtučňovanie s hruškami

Zdravie a relax

Hrušky obsahujú najmä vitamíny skupiny B, železo, sú bohaté na vlákninu, kyselinu listovú a flavonoidy.

Vďaka vysokému obsahu draslíka a, naopak, nízkemu obsahu sodíka priaznivo pôsobia proti chorobám obehového ústrojenstva a obličiek. Sú vhodné na odtučňovacie kúry, vďaka nízkemu obsahu bielkovín, tukov a sacharidov. Pomáhajú pri prečisťovaní čriev, odstraňujú zápchu.

Aj padavky sú dobré
V našej kuchyni mali hrušky už odpradávna široké využitie. Varil sa z nich chutný lekvár, rozkrájané sa sušili - deti si na nich pochutnávali počas zimných mesiacov. Gazdinky hrušky zavárali, čerstvými sa zdobili rôzne dezerty a poháre. Z opadaných hrušiek sa robí výborný mušt, ale aj pálenka.

Cesta hrušiek do Európy
Hrušky sa dostali do Európy pravdepodobne cestou cez Grécko, čo dokladá staroveká literatúra. Aj v rozprávkach Tisíc a jednej noci sa dočítame, že sa pri hostinách podávali ako lahôdka. Skutočný vrchol dosiahli hrušky v stredoveku vo Francúzsku v časoch panovania Ľudovíta XIII. a XIV., keď bolo známych až 900 odrôd.

Rýchly recept: Pšenová kaša s hruškou a jablkom

Suroviny:
- 60 g pšena
- 250 ml mlieka
- kl cukru
- hruška
- jablko

Postup:
1. Pšeno dôkladne prepláchneme studenou vodou a sparíme vriacou vodou. Preložíme ho do menšieho hrnca, zalejeme mliekom a pridáme cukor.
2. Varíme do kašovitej konzistencie asi 10 minút. V prípade potreby dolejeme mliekom.
3. Medzitým umyjeme a olúpeme jablko a hrušku. Nastrúhame ich najemno, posypeme nimi ešte teplé pšeno a dôkladne všetko premiešame.

Tip lenivého labužníka
Hrušky olúpeme, zbavíme jadrovníkov, nakrájame na mesiačiky, dáme do hrnca, zalejeme vodou, pridáme cukor, klinček, kôru z pomaranča, povaríme do zmäknutia, vyberieme kôru z citrusu a konzumujeme teplé i vychladené.

Text: Varecha, príloha denníka Pravda
Foto: SHUTTERSTOCK