Ako zlepšiť trávenie
Opäť ste sa dostali do situácie, keď doma nič nemáte a siahate po mrazených polotovaroch, žemličkách, bielych bagetkách, napolitánkach a všetko zapíjate nápojom s umelým sladidlom?
Občas by to možno ani tak neprekážalo, ale pokiaľ si na polotovary akéhokoľvek druhu zvyknete, nedodáte si potrebné vitamíny. Povedzme si na rovinu, že aj keď sú všeobecne dané prísne kritériá, určité "éčka" sú prípustné vždy a tie do zdravej výživy nepatria. Biela múka a biely cukor sú osobitnou kategóriou a ak sa upokojujete nápojmi s umelými sladidlami, nie ste na tom lepšie.
Postupne si na tieto hrozby zvykáme, dokonca veríme tomu, že sú úplne neškodné. Položili ste si niekedy otázku, prečo v časoch minulých nebolo až toľko civilizačných chorôb? Pretože varenie nebolo až tak jednoduché ako v dnešnej dobe. A kde sa vytratila romantika so spoločného nedeľného obeda? Ruku na srdce, kedy ste mali nedeľný obed v kruhu rodiny? Nemám tým na mysli prejedanie sa až do prasknutia mastným jedlom, ale ide o ten pocit pekne prestretého stola a pomalého jedenia, keďže cez týždeň jeme rýchlo, lebo nie je čas. Jeme rýchlo a hocičo.
Možno sa vám nepodarí odstrániť z vášho jedálnička všetko negatívne, ale rozhodne by ste sa mohli sústrediť aspoň na pár bodov:
- Pozor na lepok v potrave, pretože múka sa nemelie ako kedysi a špeciálne biela pšeničná múka je najväčšou hrozbou pre vaše črevá. Naučte sa čítať zloženie výrobku na obale a prekvapí vás fakt, kde všade sa hrozba v podobe pšeničnej múky nachádza.
- Mali by ste obmedziť, alebo vôbec nejesť bravčové a hovädzie mäso. Je to záťaž pre našu tráviacu sústavu a pri nesprávnej kombinácii príloh nám môže zotrvať v tráviacej sústave deväť hodín a viac.
- Nekonzumujte rafinovaný cukor, je príčinou mnohých ochorení a okrem toho je návykový.
- Vyhnite sa prepaľovaniu tukov a uvedomte si, že ak vyprážate na olivovom oleji, nie je to zdravé. Prepálený tuk, bude vždy karcinogénny a ak už treba zvoliť zlo, najvhodnejšia je stará dobrá bravčová masť.
- Obmedzte alebo nepite žiaden alkohol, pretože nech to zoberieme z ktoréhokoľvek uhla, má v sebe viac mínusov ako plusov. Pokiaľ ide o plusy, môžem spomenúť aspoň kvalitnú slivovicu v prípade črevných problémov, alebo na dezinfekciu.
- Vyhnite sa kravskému mlieku, pretože až taká "lahoda" pre náš žalúdok to nie je a nehovorím o tom, ako veľmi zahlieňuje. Taktiež chemicky ošetrené mliečne výrobky, ktoré vydržia aj mesiac nepatria medzi zdravé produkty. Na strane druhej, kozie a ovčie mlieko a výrobky z neho sú pre nás prospešné.
- Konzervy a hotové mrazené jedlá by tiež nemali tvoriť podstatu vášho jedálnička, lebo tam by sme naozaj hľadali vitamíny lupou.
- Ak obľubujete nápoje, ktoré sú dosýtené CO2, obsahujú kyselinu fosforečnú a benzoovú, presedlajte na vodu. Nebojte sa, zvyknete si.
- Veľa z nás si nedokáže odoprieť šálku čiernej kávy, ale piť by sme mali iba filtrovanú, bez mlieka, prípadne s trochou hnedého cukru. Ak obľubujete zalievanú kávu, pracujete na žalúdočných vredoch, pretože usadenina z kávy obsahuje kávový olej, ktorý je vynikajúcim hnojivom na zemiaky, ale nebezpečným nepriateľom pre váš žalúdok.
- Mali by ste vedieť, že potraviny pri zohriatí nad 54° strácajú vitamíny, takže ak dusíte zeleninu príliš dlho, stáva sa len chuťovou záležitosťou. Nemali by ste miešať veľa druhov potravín dohromady.
- Ak patríte medzi "mäsožravce", nepridávajte si k mäsku chlieb, ryžu alebo zemiaky, ale zeleninu, prípadne upravený syr. Samozrejme, neznamená to, že to nikdy nemôžete porušiť, ale ak jete každý deň kebab, nerobíte dobre.
Text: Gabi H. pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK