Ako udržať svoju pleť v kondícii?

Nielen krémy sú v starostlivosti o pleť dôležité, myslite aj na ďalšie veci.

Nech už sa o seba staráte akokoľvek, určite viete, že iba používanie hydratačného, výživného či anti-age krému nestačí. Ak chcete uchovať pleť čo najdlhšie v čo najlepšej kondícii, nezaobídete sa bez ďalších krokov.

1. Ochrana pred slnkom
Slnečné lúče nám dodávajú energiu,
zlepšujú náladu, podieľajú sa na tvorbe vitamínu D, ale tiež sú hlavnou príčinou starnutia pleti. A čo viac, sú veľmi zákerné. Preto je nutné používať kozmetiku s UV fi ltrami nepretržite. Nielen pri opaľovaní (tomu by ste sa ale radšej mali vyhnúť), ale aj pri prechádzkach mestom, v zime na horách a dokonca i keď sa slnko schováva za mrakmi. A ak chcete dobre vyzerať, nahraďte opaľovanie v soláriu samoopaľovacím krémom. A to hneď!

2. Každodenná starostlivosť
Nezabúdajte na pravidelné čistenie a odličovanie pleti, používajte vhodnú kozmetiku jej výber podriaďte typu pleti a svojmu veku. Kozmetické výrobky pleť hydratujú, vyživujú, zjemňujú a navyše obsahujú zložky, ktoré pleť upokojujú a chránia a dodajú pleti antioxidanty. Do starostlivosti zaraďte aj jemný peeling a aplikáciu masky, a to bez ohľadu na typ vašej pleti. I suchá pleť potrebuje jemný peeling, ktorý pomôže obnove buniek a odstráni tie odumreté.

3. Buďte aktívna
Všetci vieme, aký dôležitý je pohyb a správna strava pre celkové zdravie organizmu, pohyb má však pozitívny vplyv i na zdravie a krásu pleti. Pravidelný pohyb okamžite zlepšuje stav pleti, lebo zrýchľuje krvný obeh, privádza na povrch čerstvo okysličenú krv, a tak pleť vyzerá ružovejšia, pevnejšia a mladšia. A čo viac, pohyb prináša dlhodobý efekt. Podľa amerického dermatológa dr. Nicholasa Perricona sú správna strava a pohyb nevyhnutnými pomocníkmi v boji proti starnutiu pleti. Tvrdí, že cvičenie posilňuje a zlepšuje našu pleť rovnako ako naše kosti a svaly. Je to samozrejme náročnejšie, než sa natrieť pleťovým krémom, ale ak skombinujete tie správne prípravky s pohybom, budete razom o niekoľko rokov mladšia.

4. Dostatok spánku
I spánok je pre krásu veľmi dôležitý. Ostatne to určite poznáte, keď pracujete do noci alebo fl ámujete a ste nevyspatá a unavená, potom sa to prejaví i na Vašej pleti – objavia sa kruhy pod očami, pleť je sivá a povädnutá. Počas noci regeneruje nielen Vaše telo, ale i pokožka, získava novú energiu a navyše dokáže maximálne využiť ošetrujúce zložky z kozmetiky, ktorú používate.

5. Správna životospráva a veľa tekutín
Na krásu a zdravie pleti má vplyv i to, čo jete a koľko pijete. Krásu z veľkej miery ovplyvníte i zvnútra. Do jedálnička zaraďte stravu s vyváženým obsahom bielkovín, sacharidov a tukov a hlavne ovocia a zeleniny. Obsahujú veľkú porciu antioxidantov. Na stôl si postavte džbán plný vody, aby bola hneď po ruke. Ale nemusíte piť len čistú vodu, pridajte citrónovú šťavu, plátok pomaranča, zmiešajte vodu so 100 % džúsom. Alebo si pripravte ovocný, zelený či bylinkový čaj. Hlavne stále popíjajte. Dostatkom tekutín podporíte správnu látkovú výmenu, dobrú funkciu ľadvín, odstraňovanie odpadových látok i telesnú a duševnú sviežosť. A čo viac, bojujete tak proti vráskam i kruhom pod očami. Ak chcete pleť skutočne zachrániť, odoprite si cigarety a alkohol vo väčšom množstve, snažte sa dostatočne odpočívať a zmierniť stres. Fajčenie spôsobuje zúženie krvných ciev, prúdenie krvi sa spomaľuje a kožné bunky sú nedostatočne okysličované. Stres zvyšuje množstvo voľných radikálov, dochádza k oslabeniu cievnych stien, zúženiu ciev a spomaleniu mikrocirkulácie. Stres tak negatívne ovplyvňuje nielen celý organizmus, ale i pleť.

Text: -bn- v spolupráci s NIVEA pre oŽene
Foto: Shutterstock

Foto:

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba