Presunúť na hlavný obsah

Strukoviny boli kedysi náhradou za nedostatok mäsa. A dnes?

Zdravie a relax

Využitie strukovín v kuchyni je vskutku mnohostranné. Zaslúžili by si možno väčšie ocenenie, veď majú dlhú históriu.

Patria medzi prvé rastliny, ktoré začali roľníci pestovať. Človeka dobre zasýtia, preto slúžili ako náhrada pri nedostatku mäsa. Oplatí sa ich konzumovať, lebo obsahujú značné množstvo bielkovín, hádam najviac z celej rastlinnej ríše. Tu je paleta strukovín, ktorú konzumujeme v našich zemepisných šírkach.

Fazuľa
Fazuľa je rozšírená po celom svete, pestuje sa mnoho druhov rôznych tvarov a farieb a je súčasťou mnohých národných kuchýň. Varia sa z nej polievky, podáva sa ako príloha, môže byť súčasťou rôznych omáčok alebo dusených jedál. Môže nahradiť mäso v niektorých vyprážaných jedlách, napríklad vo fašírkach. Celá alebo zomletá sa používa aj do šalátov a nátierok.

Hrach
Hrach je veľmi dôležitá potravina, v kombinácii so zeleninou a obilninami poskytuje plnohodnotné bielkoviny, je sýty a výdatný. Patrí medzi semená, ktoré pôsobia preventívne proti rakovine. Čerstvý hrášok chutí výborne surový. Sterilizovaný ho pridávame do najrôznejších šalátov, rizota, ale výborne slúži aj ako súčasť zeleninovej prílohy k mäsám.

Šošovica
Šošovica má veľa odrôd. Najčastejšie sa využíva zelená a žltá, ale chuťovo jemnejšia je červená. Zelená šošovica je vhodná ako príloha k obilným pokrmom, obľúbená je šošovicová polievka s párkom či šošovica nakyslo, ale svoje miesto si našli aj studené šošovicové šaláty. Je aj tradičnou prílohou ku grilovanej klobáse či údenému mäsu, ale aj netradične ku kuraciemu mäsu.

Sója
Sója má rôzne prívlastky: rastlinné mäso, rastlina budúcnosti, zázračná rastlina. Obsahuje najviac bielkovín zo všetkých plodín, na rozdiel od mäsa neobsahuje cholesterol a ďalšie škodlivé látky. Sójové semená sú základom pre produkciu tofu, sójového mäsa či sójových nápojov. Jej využitie v kuchyni je široké - od polievok cez omáčky, nátierky, šaláty až po rizoto.

Cícer
Cícer alebo rímsky hrach niektorí považujú za najlepšiu zo strukovín, pretože obsahuje veľa vápnika, horčíka i fosforu. Je skvelý do šalátov, s cestovinami, vynikajúci ako nátierka. Hodí sa ako príloha, do šalátov, nátierok, rôznych kaší a ďalších pokrmov. Môžeme ho nielen variť a smažiť, ale aj pražiť. Cícer môžeme upravovať podobne ako iné strukoviny, napríklad fazuľu.

Bôb
Ľudia konzumujú bôb už celé tisícročia. Je to pravdepodobne najstaršia pestovaná strukovina. Bôb krátko povarený vo vode alebo v pare sa konzumuje so šunkou, s bravčovým alebo kuracím mäsom. Dobrý je podusený s cibuľou, šampiňónmi a slaninou, ochutený paradajkovou omáčkou, kyslou smotanou alebo citrónovým maslom a kôprom.

Text: magazín Varecha
Foto: SHUTTERSTOCK