Čínska kapusta – je to trpaslík i velikán, pre zdravie lekár
Čínska kapusta (brassica chinensis) pochádza z východnej Ázie a ide o významnú zeleninu južnej a strednej Číny a Japonska.
Netvorí pevnú hlávku, ale listovú ružicu z tmavozelených listov, čím pripomína špenát. V Ázii sa vyskytuje celý rad odrôd a mutácií, z ktorých niektoré dosahujú veľkosť pár centimetrov, iné aj vyše pol metra. Využitie v kuchyni je široké, tuhšie stopky sa hodia na prípravu na spôsob špargle, jemné listy potom do šalátov, ale aj do teplej kuchyne.
Hlúb chutí deťom
Čínsku kapustu varíme len mierne, aby sme zachovali čo najviac chuti a vitamínov. Kapustu môžeme krátko dusiť, variť, pridávať do vyprážanej miešanej zeleniny alebo jesť surovú. Hlúb rady chrúmajú deti, pretože chuťou pripomína mladé kaleráby. Čo sa skladovania týka - v chlade, suchu a tme vydrží 4 - 12 dní.
Ochranárka pred nádorom
Čínska kapusta je bohatá na vitamín A, E a C. Obsahuje tiež vápnik, draslík, betakarotén a aminokyselinu lyzín. Je ľahko stráviteľná, nespôsobuje žalúdočné ťažkosti, je nízkokalorická a preventívne chráni pred nádorovým ochorením.
Rýchly recept: Čínska kapusta s hlivou a mrkvou
Suroviny:
- čínska kapusta
- 2 mrkvy
- 300 g hlivy
- bujón
- cesnak
- sójová omáčka
- ocot
- cukor
- olivový olej
- solamyl
Postup:
1. Hlivu zbavíme tvrdých nožičiek a sparíme ju vriacou vodou. Osušené huby nakrájame na menšie kúsky.
2. Kapustu a mrkvu pokrájame na rezance. Do rozpáleného oleja dáme mrkvu a urestujeme ju. Pridáme kapustu a dusíme asi 2 minúty.
3. Potom pridáme hlivu, bujón, sójovú omáčku, cesnak a pár kvapiek octu. Prisladíme, osolíme, zahustíme solamylom a dôkladne premiešame.
Tip lenivého labužníka
Čínsku kapustu nakrájame na rezance, krátko sparíme, pridáme 2 kl nakladaného kôpru, konzervu zelených fazuliek, pretlačený cesnak, nastrúhaný zázvor, zalejeme pohárom bieleho vína, pokvapkáme citrónom a všetko zmiešame s kyslou smotanou.
Text: Varecha,príloha denníka Pravda
Foto: SHUTTERSTOCK