Presunúť na hlavný obsah

Nové knihy odhaľujú život Jacqueline Kennedyovej

Kariéra

Keď Američania hovoria o Jacqueline Kennedyovej-Onassisovej, väčšina si ju predstaví ako prvú dámu USA s perfektným účesom, v elegantným šatách s perlovým náhrdelníkom a klobúkom.

Alebo ako Jackie O. z ďalšieho desaťročia, teda bohatú vdovu s veľkými slnečnými okuliarmi, za ktorými sa skrývala pred svetom. Vo vdove po prezidentovi Johnovi F. Kennedym nevidia pracujúcu ženu stredného veku, ktorá robí fotokópie, čaká na telefón, aby mohla hovoriť so šéfom, alebo sedí na zemi so skríženými nohami, zoraďuje fotografie a fajčí. Áno, to je tretie dejstvo Jacquelininho života. Ako štyridsiatnička sa zaradila medzi pracujúcich ľudí a takmer dve desaťročia pracovala ako knižná editorka. "Nerobila to preto, aby mala zamestnanie," spomína Bruce Tracy, jej bývalý kolega z vydavateľstva Doubleday. "Mala to rada. Preto to robila so zaujatím."

V rozpätí niekoľkých mesiacov sa na pultoch kníhkupectiev objavili dve nové knihy, ktoré mapujú málo známu časť jej života. Čitateľom dávajú nový pohľad na ženu, ktorá Američanov fascinovala ako nikto iný v histórii Ameriky. "Ľudia majú v mysli jej šaty, jej manželstvá a možno i to, ako zmenila Biely dom," hovorí historik William Kuhn, autor knihy Reading Jackie: Her Autobiography in Books. "Jej kariéra knižnej editorky však bola dlhšia ako jej dve manželstva dokopy. Viac vypovedá o tom, aká to bola osobnosť, pretože to bolo to, čo si skutočne vybrala."

Mala 46 rokov, keď nedlho po smrti svojho druhého manžela Aristotela Onassisa začala v roku 1975 pracovať vo Vydavateľstve Viking Press. Pracovala tam dva roky a potom prešla do nakladateľstva Doubleday. jej prvotnou snahou bolo učiť sa. Jej produktivita rokmi strmo stúpala. "Áno, určite, niečo z toho jej bolo dané. Skutočnosťou však zostáva, že pred tým, koľko kníh zeditovala, dávajú klobúk dole aj profesionáli v tomto odbore," hovorí Kuhn.

Na jej zozname sú knihy v podstate o všetkom - od umenia a európskych a amerických dejín až po módne fotografie a náboženstvá. Patria medzi ne aj knihy pre deti alebo životopis Michaela Jacksona Moonwalk. O tejto jej práci hovorí kniha Grega Lawrenca Jackie as Editor: The Literary Life of Jacqueline Kennedy Onassis, ktorá bude na pultoch budúci mesiac.

V kancelárii pracovala málo, väčšinu času trávila vo svojom byte na Park Avenue. Mnohí ľudia boli šokovaní, ako narýchlo obedovala sendvič pri pracovnom stole, alebo nervózne vyčkávala na chodbe, až bude mať na ňu šéf čas. Pre svoje návštevy si na recepciu vždy chodila sama a takisto im aj telefonovala. "Nikdy nepovedala, zavolajte mi toho a toho k telefónu," povedal jeden z jej bývalých kolegov.

Jackie by určite chcela editovať knihy ešte ďalšie desaťročia, ale nebolo jej to súdené. V januári 1994, niekoľko mesiacov po tom, čo sa začala zle cítiť, jej diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Pracovala aj v čase, keď chodila na chemoterapiu. "Jedného dňa prišla v parochni," povedal Bruce Tracy. "Vtedy som si povedal, že to nie je jej štýl. Vo februári nám povedala o svojej chorobe. Bolo to, akoby povedala: Pripomeňte mi, aby som poslala takýto a takýto list. Sebaľútosť jej rozhodne nebola vlastná."
Zomrela 19. mája 1994. Jej syn John Kennedy junior na druhý deň oznámil médiám, že ich matka zomrela "obklopená svojimi priateľmi, rodinou, ľuďmi a knihami, ktoré mala rada".

Text: ČTK
Foto: SITA/AP Photo