Presunúť na hlavný obsah

Ako hasiť drobné popáleniny?

Zdravie a relax

Horúca žehlička si to namierila rovno na vašu ruku. Kulma či žehlička na vlasy nešťastnou náhodou skončila na vašom krku. Ak popáleniny nie sú vážne, pomôžu vám i domáce recepty.

V domácnosti sa neraz stretávame s drobnými popáleninami od horúcich predmetov či tekutín. Popálenie nám však môže spôsobiť i horúca para. Deťom sa stáva, že prevrhnú na seba horúcu kávu alebo čaj, v horších prípadoch hrniec s horúcou vodou či polievkou. Preto je treba rozlišovať, či sa jedná o drobné popáleniny prvého stupňa, keď je koža červená a opuchnutá alebo sa začali tvoriť aj pľuzgiere a vy cítite bolesť a opuchnutie (vtedy máte dočinenia s druhým stupňom popálenín a treba vyhľadať lekársku pomoc.

Viete, čo robiť v prípade, ak sa to stane i vám?
- Ihneď po popálení sa snažte dať popálenú časť tela po prúd studenej vody.
- Na postihnuté miesto priložte gázu alebo čistú vreckovku.
- Drobné popáleniny ošetrite masťou (napríklad Dr. hoj na popáleniny, panthenolová masť alebo pena, calciová masť, infadolan a iné). - V prípade bolesti môžete užiť lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.
- Účinne pomáha i potrieť postihnuté miesto tinktúrou či gélom z aloe vera.
- Popáleniny, ktorá vznikla pri varení sa rýchlo zbavíte potretím popáleného miesta medom.
- Na popáleniny od slnka zasa zaberá kyslá smotana.
- Pozor! Ak sú popáleniny na viac ako 5% tela, prípadne sa objavili pľuzgiere, neskúšajte žiadne domáce recepty, ale vyhľadajte okamžite lekársku pomoc.

Tipy našich babičiek
Na popáleniny majte vždy poruke olejový výťažok z ľubovníka bodkovaného. Neviete, ako si ho pripraviť?
Potrebujete:
80-100g ľubovníka bodkovaného
1/2 litra kvalitného olivového oleja
svetlú uzatvárateľnú nádobu
Bylinu dajte do nádoby a zalejte olejom. Nechajte lúhovať 7 dní. Nakoniec preceďte. Vhodné je mať výťažok v domácej lekárničke pre prípad, že by ste ho niekedy potrebovali.

Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK