Presunúť na hlavný obsah

Cudzie jazyky sa oplatí učiť v každom veku

Lifestyle

Na manažérskych pozíciách je už dnes znalosť cudzích jazykov rovnakou samozrejmosťou ako ovládanie pravopisu.

Kto chce v globalizovanom svete urobiť kariéru, musí sa vedieť dorozumieť aj za hranicami rodnej krajiny. Ani starší ľudia by nad učením sa jazykov nemali mávnuť rukou. Jazyk sa dá naučiť v každom veku, hoci skorší začiatok je vždy výhodou.

Čím viac jazykov človek ovláda, tým vyššia je jeho šanca získať zaujímavú a dobre platenú prácu. Firmy na Slovensku od ľudí najčastejšie vyžadujú znalosť angličtiny. "Naši klienti majú záujem aj o ľudí hovoriacich po nemecky a občas aj po maďarsky. Uchádzači by mali jazyk ovládať na komunikatívnej úrovni. Nemusia rozprávať bezchybne ani plynule, ale mali by rozumieť otázkam a vedieť na ne odpovedať," hovorí Renáta Otottová z personálnej agentúry HILL International Slovakia.

Podľa personalistky nie sú mladší ľudia vždy vo výhode pred staršími. "Závisí aj od vzdelania, lokality a najmä od toho, či mal človek možnosť jazyk aktívne používať. Už po pár rokoch nepoužívania jazyka ho väčšina ľudí potrebuje oprášiť. To však znamená, že v dôležitom momente, akým je napríklad pohovor, nevedia aktívne komunikovať," upozorňuje Otottová.

V prípade odborníka na určitú úzko špecializovanú oblasť firma možno zainvestuje do zlepšenia jeho jazykových znalostí. Pri bežných pozíciách však väčšina zamestnávateľov určite uprednostní niekoho, kto už jazyk ovláda.

Dobrá investícia
Niekedy však nastane aj opačný problém. Uchádzači o prácu sa sťažujú, že zamestnávatelia požadujú znalosť jazyka na určitú pracovnú pozíciu a potom ho nepotrebujú a nevyužívajú. Otottová kandidátom odporúča už pri pohovore sa pýtať, v akej forme a ako často by mali jazyk na pracovisku používať.

Aj v čase krízy sa oplatí investovať do jazykového kurzu. Zamestnanci totiž opatrnejšie zvažujú zmenu zamestnania a ak je kurz angličtiny či nemčiny firemným benefitom, ľudia si ho vážia - najmä keď ostatných benefitov ubúda. Navyše pre krízu museli mnohé firmy prepustiť ľudí najmä zo stredného manažmentu a po kríze ich môžu znova potrebovať. Jednou z možností sa potom stane povýšenie toho zamestnanca, ktorý požadovaný jazyk ovláda.

Knihy nestačia
Ktorý jazyk je pre Slovákov najužitočnejší? "Ťažko povedať, azda najľahšie sa Slovákom učia slovanské jazyky, užitočná je nemčina aj angličtina. Ľahká je výslovnosť taliančiny, ťažšie sú ugrofínske jazyky, ktoré sú nám zvukovo aj gramaticky vzdialené. Ale keď to človek potrebuje, naučí sa akýkoľvek jazyk," tvrdí Milan Odran, ktorý ovláda takmer 30 jazykov vrátane čínštiny a arabčiny. Podľa jazykového rekordmana je pri učení cudzích jazykov najdôležitejšia motivácia. Ak je silná, napríklad túžba pracovať v zahraničí, pomôže človeku preklenúť aj prípadné problémy s učením sa vo vyššom veku.

Odran odporúča učiť sa každý jazyk ako svoj materinský - nielen podľa kníh, ale v kontakte s ľuďmi, ktorí ním hovoria. "Netreba sa báť chýb, drvivá väčšina cudzincov ocení, že sa snažíte hovoriť ich rečou," tvrdí z vlastnej skúsenosti Odran. Výslovnosť človek najlepšie a najrýchlejšie pochytí v krajine, kde sa daným jazykom hovorí. "Za dva až tri roky sa jazyk dá zvládnuť, aj keď sa človek bude učiť len doma - ale každý deň aspoň hodinu. Dôležité je počúvať hovorovú reč, pesničky, pozerať filmy v danom jazyku. Netreba sa učiť osobitne slovíčka a gramatiku, podstatné sú celé vety, veď rovnako sme do mozgu dostali aj slovenčinu," odporúča Odran.

Text: Katarína Sedláková pre Magazín Pravdy 
Foto: SHUTTERSTOCK