Základné zásady pre obliekanie sa do práce

Robíte v banke, v predajni alebo asistentku vo veľkej firme? Poradíme vám ako sa obliecť, aby ste nevzbudzovali pohoršenie u kolegov a nadriadených.

Bankovníctvo

Vyžaduje konzervatívne tmavé obleky. Muži modré, čierne, do nich tmavšie košele. Táto požiadavka vychádza z tradície anglického bankovníctva. V žiadnom prípade k nemu nepatria biele ponožky. Tie si môže muž obliecť na tenisové kurty či na iné športoviská. Ponožky by mali ladiť s obuvou – sivé ponožky, sivé topánky a pod. Ženy v bankách sa obliekajú podobne – kostýmy, konzervatívne farby, biele blúzky, klasické lodičky. Ženy by nemali nosiť v žiadnom prípade vyzývavé oblečenie, sieťové pančuchy, kožené sukne, krikľavé farby.

Služby
Obliekanie v tejto oblasti pripúšťa pre ženy kostým a blúzku. Kostým aj nohavicový. Ženy môžu nosiť napríklad aj nohavice a zladenú blúzku v jednej farbe. Muži znovu oblek.

Manažéri
Aj manažéri by mali nosiť do práce konzervatívnejšie, tmavšie oblečenie. Tu platí pravidlo, že manažéri sa obliekajú podľa výšky platu. Znamená to, že vrcholoví s platom 200- až 300-tisíc už nosia obleky zvučných značiek.

Nižšie výkonné pozície
Napríklad sekretárky a recepčné ako prvé komunikujú s ľuďmi, preto je u nich dôležité, aký dojem urobia na zákazníka. Podľa nich klient či návštevník hodnotí firmu. Zasa sa na týchto pozíciách vyžaduje sukňa a blúzka, nie rifle. V mnohých firmách majú svoje interné pravidlá, ktoré hovoria, ako by sa mali ich zamestnanci obliekať. Oblečenie sa dnes stáva aj vyjadrením lojality k firme.

Text: Jana Véghová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK

Foto:

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba