Slamené klobúky sú hit, leto s nimi bude príjemné

Sparné leto, ktoré v posledných dňoch začalo sužovať Francúzsko, dalo za pravdu predajcom módnych doplnkov, aby tento rok do svojej ponuky zahrnuli predovšetkým slamené klobúky.

Ďakovať za to, samozrejme, môžu najmä módnym tvorcom, ktorí ani nečakali na meteorologické predpovede a hit zo slamákov urobili v predstihu. Ako ukazujú regále najvýznamnejších obchodov, ponuka pokrývok hlavy - najmä tých slamených, je parížskym pomerom verná, teda naozaj pestrá. Navyše z pohľadu Francúzov a Francúzok sú klobúky pomerne lacné, ceny bežných modelov sa pohybujú od 20 do 30 eur.

Okrem klasických typov ako panama, pre ktoré majú slabosť najmä puristi či snobi, je k dispozícii široká škála klobúkov všemožných tvarov a veľkostí. Ich výber až na výnimky závisí nielen od oblečenia, ktoré bude klobúk dopĺňať, ale tiež na tom, kde bude klobúk vystavený na obdiv.

Modely pôvodne určené na prechádzky popri morskom pobreží sa veselo nosia v mestách vo vnútrozemí. Naviac sa prestáva rozlišovať medzi pánskymi a dámskymi klobúkmi. Aby nič nebolo ponechané na náhodu, mnoho z pokrývok hláv sú tzv. unisex - hodia sa pre obe pohlavia. Módnych tvorcov a predajcov k tomu vedie skúsenosť, že móda dokáže žiť svojím životom a že to, čo bolo pôvodne určené pre mužov radšej nosia ženy.

Pôvodne pánske borsalina si nasadzujú ženy, ktoré celému kompletu dodajú nový pôvab aj vysokými podpätkami a sakami patriacimi kedysi tiež do pánskeho šatníka. Tak ako v iných odvetviac ľudskej činnosti zavítala ekológia, teda šetrnosť k životnému prostrediu, aj do módy, čo je na ponúkaných doplnkoch poznať už zhruba dva roky.

Tento rok patrí klobúkom z takzvanej prírodnej slamy alebo z vlákien z ohybného kartónu. Na dračku idú, najmä medzi mládežou, slamáky s rozstrpakanými okrajmi, ktoré majú symbolizovať náladovosť ich nositeľov. Svoje nezastupiteľné miesto má návrat k štýlu 20-tych a 50-tych rokov minulého storočia.

Výber slamených klobúkov sa však rozrástol aj v slovenských obchodoch a slamený klobúk ako horúci hit určite ocenia aj domáci nositelia. Stačí sa len inšpirovať obrázkami z módnych časopisov, alebo ešte lepšie, staviť na vlastné módne cítenie a nejaký pekný klobúčik si vybrať. Určite neoľutujete.

Text: ČTK, oŽene.sk
Foto: SITA/AP Photo

Foto:

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba