Presunúť na hlavný obsah

Rakovina prsníka - možná aj bez hrčky?

Zdravie a relax

Približne od marca minulého roka sa medzi ženami začal šíriť reťazový e-mail. Ide o správu, ktorej obsahom je upozornenie na údajne celkom nový druh rakoviny prsníka - má pripomínať kožnú infekciu na dvorci bradavky.

Pacientka, ktorá vystupuje v texte, si spočiatku ochorenie neúspešne liečila ako ekzém, až neskôr biopsia potvrdila zhubný nádor. Absolvovala radikálny chirurgický zákrok, rádio- i chemoterapie, nádor však stihol metastázovať do pečene. A tak údajne ešte pred smrťou zanechala odkaz, aby o tomto druhu rakoviny varovala ženy na celkom svete.

Ak niekedy dostanete nevyžiadaný e-mail s upozornením, varovaním či výzvou rozoslať ho čo najväčšiemu počtu ľudí, kliknite si na www.hoax.cz a presvedčte sa, či sa táto elektronická správa už dávno nenachádza v databáze tzv. hoaxov. Hoax v preklade znamená mystifikáciu, novinársku kačicu, poplašnú správu či kanadský žartík. Je to vlastne hromadne šírená správa, ktorá obsahuje nepresné, často skresľujúce informácie, niekedy doslova zmes účelových lží.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak nejaká správa obsahuje výzvu na hromadné šírenie, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o hoax. Mnohé z nich, podobne aj táto o novom druhu rakoviny prsníka, majú istý reálny základ. A kdesi na počiatku šírenia hádam aj dobrý úmysel. Lenže internet je médium, kde koluje množstvo zmätených informácií. Môžu sa nečakane ocitnúť aj vo vašej e-mailovej schránke, preto na ne treba hľadieť cez prsty a radšej pátrať, ako je to naozaj.

Nejde o nový druh rakoviny

"V novembri bol objavený nový druh rakoviny prsníka. Jedna žena si našla na prsníku zdureninu, aké mávajú dojčiace ženy," píše sa v aktuálnej reťazovej správe. "Keďže výsledky mamografického vyšetrenia boli v poriadku, lekár ju liečil antibiotikami na predpokladanú infekciu.
Po dvoch mesiacoch sa to zhoršilo, tentoraz mamograf potvrdil podozrivý nález a následná biopsia (odber vzorky tkaniva) preukázala rakovinu. Absolvovala amputáciu prsníka, rad chemoterapií a ožarovaní. Po deviatich mesiacoch intenzívnej liečby bola vyliečená a naplno trávila každučký deň svojho života. Neskôr sa však rakovina vrátila do oblasti pečene. Posledné dni pred smrťou už potrebovala morfium. Zanechala túto správu, aby bola rozposlaná ženám na celom svete: Ženy, buďte ostražité.

Pagetova choroba je zriedkavá forma rakoviny prsníka a vyskytuje sa na povrchu bradavky a v jej okolí. Objavuje sa ako zdurenina, vyrážka, ktorá sa neskôr mení na ranku. Ani by mi nenapadlo, že by to mohla byť rakovina. Bolo to len škaredé, nepríjemné a nedalo sa to ošetriť žiadnymi krémami, ktoré mi pôvodne predpísal môj kožný lekár na očné viečka. Jedným z najväčších problémov spojených s Pagetovou chorobou je, že prejavy na bradavke pôsobia nevinne, ako kožný zápal alebo infekcia, čo vedie k oneskoreniu správnej liečby."

Ku tomuto e-mailu sa priamo na stránke hoax.cz vyjadril MUDr. Rudolf Nenutil, CSc., z Masarykovho onkologického ústavu v Brne. Doktor Nenutil tvrdí, že v texte sú zmiešané opisy dvoch klinických typov karcinómov prsníka - zápalového a Pagetovho, ktoré sa obyčajne spoločne nevyskytujú.
Žiaden z nich nie je novým druhom rakoviny prsníka. Potvrdzuje to aj ďalšia brnianska onkologička MUDr. Katarína Petráková, ktorá dodáva: "Pagetov karcinóm je dlhodobo známy typ zhubného nádoru, ktorý postihuje práve dvorec bradavky. Niekedy sa dá ťažko odlíšiť od kožného ochorenia a jedinou cestou správnej diagnostiky je odobratie a následné histologické vyšetrenie kúska tkaniva."

Bez typickej hrčky
Na stránke www.europadonna.sk sa o Pagetovej chorobe píše: Ide o ochorenie prsníka, ktoré zasahuje bradavku. Vyzerá ako ekzematická zmena pokožky bradavky a vyskytuje sa u 1 - 2 % všetkých prípadov rakoviny prsníka. Ekzémová zmena nereaguje na bežnú liečbu, často povrchovo krváca. Diagnóza sa potvrdí mikroskopickým vyšetrením.

Na stránke sa spomína aj zápalový karcinóm prsníka, o ktorom sa zmieňuje aj doktor Nenutil. Na tento druh rakoviny treba myslieť predovšetkým pri vlečúcom sa zápale, ktorý vznikne na prsníku bez súvisu s tehotnosťou či dojčením a nereaguje na antibiotiká.

Nádor pritom nevytvorí typickú hrčku, ale nádorové bunky sa nájdu v koncových podkožných lymfatických cievach. Diagnóza sa preto stanovuje zo vzorky kože a podkožia získaných prostredníctvom malého chirurgického zákroku.
Ďalšou serióznou webstránkou na tému rakoviny prsníka, ktorú zastrešujú odborníci, je www.herklub.sk. Aj tu sa Pagetova choroba bradavky spomína ako "osobitný metastatický prejav bradavky a dvorca prsníka, ktorý má charakter pomaly sa zväčšujúcich, akoby ekzémových zmien. Kožný povrch miestami zatvrdne a môže sa objaviť aj vred. Prognóza je rôzna, v závislosti od stupňa zhubnosti základného nádoru."

Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine sme sa začiatkom februára na Pagetovu chorobu opýtali aj doc. MUDr. Kamila Pohlodeka, PhD., zo Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. "Nie je to nič nové pod slnkom," potvrdil. "Ide o šírenie karcinómu vnútri mliekovodov až na bradavku, prejaví sa to špecifickými zmenami pripomínajúcimi eróziu, ekzém. Nie je to častá diagnóza, ale je dobré o nej vedieť, hoci netreba mať hneď z každej zmeny na bradavke stres.

Každá žena by však mala poznať svoje prsníky na pohľad aj na pohmat a vedieť, čo je pre ne typické v jednotlivých fázach menštruačného cyklu." Za podozrivé zmeny na prsníku teda nepovažujeme len uzlíky či hrčky, ale aj zmeny na koži prsníka, na bradavke a dvorci. Aj keď - podobne ako hrčka - nemusia hneď znamenať zhubné ochorenie.
"Hrčku si žena často ani nemusí nahmatať, zmena na bradavke je však viditeľná, čo môže byť vlastne výhodou," myslí si MUDr. Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine.

Zdroj: Bianka Stuppacherová pre Pravda Ženy
Foto: Shutterstock