Presunúť na hlavný obsah

Čo prezrádza poloha, v ktorej spíte?

Zdravie

Každý má svoju obľúbenú polohu a ten, kto si myslí, že ich v noci nemení, je na omyle. Počas spánku ich podvedome meníme až niekoľko desiatok. Poďme sa pozrieť, ktorá poloha, čo znamená a prezrádza o našom tele!

 

Spánok na boku

Najobľúbenejšia a najpohodlnejšia poloha pre mnohých z nás. Počas nej môže dochádzať nielen k otlačeniu, ale aj k narušeniu krčnej chrbtice. Keďže vaša tvár aj hruď sú otlačené, môže sa vyskytnúť aj zhoršené dýchanie a záťaž. Najviac ale trpí krk, svaly na krku a aj horná časť stavcov. Pre ľudí s pokrivenou chrbticou sa táto poloha vôbec neodporúča a celkovo je dobré mať kvalitný vankúš.

 

Spánok na chrbte

Táto poloha by sa dala nazvať aj najideálnejšou. Nenamáha sa pri nej ani chrbát, ani krk. Táto poloha je veľmi výhodná vzhľadom na tvár a nevznikajú tak ani vrásky. Okrem toho, mierne vyvýšenie hlavy nespôsobuje pálenie záhy, ktoré býva častým problémom. Aj táto poloha má však svoju nevýhodu, ľudia (aj ženy) sú počas nej náchylnejší na chrápanie.


Spánok na bruchu

Poloha na bruchu nie je až taká častá a niekedy sa spája aj s prudkou únavou človeka. Aj napriek tomu, že človek takto dokáže zaspať, nie je to zrovna najpohodlnejšia poloha. Telo počas spánku tŕpne, čo je také silné, že dokáže človeka vytrhnúť zo spania. Nepríjemné tŕpnutie končatín, bolesť hlavy alebo otlačenie nosa sú potom také silné, že môžu pretrvávať aj celý deň.

 

Spánok v kĺbku

Najmilšia poloha, ktorá sa spája s pocitom bezpečia a ochrany. Napriek tomu, že nás vnútorne uspokojuje, naše telo na tom počas takéhoto spánku nie je najlepšie. Trpí šija, ktorá môže aj stŕpnuť, ale takisto aj dolné končatiny, predovšetkým kolená a kĺby. Málokto si uvedomuje, že počas takejto polohy človek nemá zdravé a prirodzené dýchanie, ale prerušované, či sťažené. To si ale po prebudení nepamätá.

 

Spánok vo dvojici ako puzzle

Spánok vo dvojici, keď žena leží chrbtom k mužovi a on ju zozadu objíma je podobný ako spanie v kĺbku. Žena má síce pocit bezpečia a muž zase pocit ochráncu a hrdosti, ale ich dýchanie nemusí byť vždy priaznivé. Navyše, ich telá sa dotýkajú a v niektorých prípadoch aj utláčajú. Málokedy sa však mení poloha počas spania, a preto dochádza k silnému otlačeniu končatín a k presileniu krčných svalov. Táto poloha je síce príjemná na zaspávanie, ale potom by si mal každý určiť svoje vlastné pohodlie.