Presunúť na hlavný obsah

Trápi vás nepríjemná mykóza v intímnych miestach? Máme riešenie!

Zdravie

Kvasinková infekcia, alebo mykóza je veľmi častým problémom ženskej populácie. Aspoň jeden krát za život sa s  touto chorobou stretne každá žena. Najčastejší pôvodca kvasinkovej infekcie Candida albicans, je telu vlastná baktéria, ktorá sa pri zmene pH v pošve premnoží a spôsobuje žene veľmi nepríjemné pocity.

 

Príznaky zápalu

Typickým prejavom mykotickej infekcie je nepríjemné a neutíchajúce svrbenie v oblasti pohlavných orgánov. K tomu sa pridáva pálenie a tvarohový, biely výtok. Svrbenie je veľmi časté, niekedy dochádza aj  k  pocitom opuchu sliznice.  Pri premnožení Candid pošva vykazuje všetky známky zápalu.

Liečba

Pri potvrdení premnoženia Candidy albicans sa najčastejšie používajú tzv. antimykotiká. Môžu sa podať tabletky per orálne (cez ústa), ale šetrnejšie a taktiež častejšie je použitie rôznych  vaginálnych globulí, tabliet a krémov, ktoré majú anitimykotický účinok. Pri miernych, začínajúcich problémoch je vhodná včasná lokálna liečba antimykotikami, ktoré sú na voľný predaj  v lekárňach. Canesten ponúka individuálne formy liečby pomocou vaginálnych tabliet. Najviac užívaný prípravok z rady vaginálnych prípravkov je Canesten 1. Jeho nesporná výhoda tkvie v jednorazovej komfortnej aplikácii. Zavádza sa totiž len raz, a to večer pred spaním pomocou aplikátora. Liečivá látka klotrimazol potom pôsobí v pošve až počas obdobia 4 dní a účinne tak bojuje proti premnoženým kvasinkám. Navyše obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá podporuje návrat rovnováhy pošvového prostredia. Canesten Kombi je kombináciou pošvovej a vonkajšej liečby. Jedna vaginálna tableta je určená pre ženu a  krém je vhodný i pre liečbu sexuálneho partnera. Tieto preparáty sú na liečbu nekomplikovaných mykóz. Ak sa problémy opakujú a výtok je sprevádzaný bolesťami brucha, teplotou, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom, ktorý na základe kultivácie patogénov pošvy nastaví liečbu antimykotikami, prípadne antibiotikami. 

 

Prevencia a ochrana 

Opakovaným mykózam sa dá predchádzať predovšetkým upevnením celkovej imunity a zásadami správnej / nie však nadmernej/ intímnej hygieny. Pokúste sa zaviesť si pravidelný stravovací režim, piť dostatok (nesladených) tekutín, obmedziť sladkosti, biele pečivo, nepoužívajte parfumované sprchové gély a mydlá, ktoré narúšajú prirodzené pošvové prostredie, nenoste často tesnú spodnú bielizeň z nylonu a pančuchové nohavice, ktoré zvyšujú vlhkosť podbruška. Uprednostňujte spodnú bielizeň s vyšším podielom bavlny, pretože sa po preliečení dá vyprať na vyššej teplote a prežehliť, preliečiť aj partnera, mať svoj diabetes pod kontrolou. Taktiež sa chráňte pred nákazou v bazénoch a nezostávajte dlho v mokrých plavkách. 
Tip: Vhodným doplnkom hygieny pri svrbení a pálení intímnych partií v dobe vaginálnej mykózy je novinka Canesten Intim gel. Nájdete ho v lekárňach.