Presunúť na hlavný obsah

„Bežné“ výpadky pamäti: Vyhnite sa im, vieme odkiaľ pramenia!

Zdravie

Ťažko si dokážeme predstaviť, že mladí ľudia vo veku od 20-40 rokov by mali nejakú vážnejšiu chorobu. V tomto veku takisto podliehame častej strate pamäti, ktorú pripisujeme stresu a uponáhľanému životu. Prezradíme vám, z čoho tieto „bežné“ výpadky pramenia. Jedno je však isté – tento postoj vieme sami zmeniť!

 

Absencia surovín, podporujúcich výživu mozgu

Zníženie funkcií pamäti súvisí aj s nesprávnym stravovaním. Mastné a tučné jedlá nielenže zaťažujú náš žalúdok, ale aj mozog. Ideálne na podporu zdravej mysle je ovocie, zelenina alebo sója. Obsahujú látky na zvýšenie koncentrácie a celkovo pomáhajú činnosti mozgu. Lieky na podporu pamäti teda môžete pokojne nahradiť niečím zdravým.
 

Negatívne zmýšľanie a stres

Negatívne myslenie neprináša so sebou nič dobré. Neustála nespokojnosť, zaťaženie mysle, stres a hnev zapríčiňuje to, že činnosť mozgu nie je na takej úrovni, ako by mala. Ideálnym riešením je pohyb, kľudne aj v podobe jednoduchého cvičenia, jógy alebo behu. Naučí vás to mať rád sám seba a pozerať sa na veci s nadhľadom. Takáto očista je skvelým pomocníkom pri tréningu pamäti.
 

Konzumovanie tvrdého alkoholu

Nemusíte byť hneď závislý na alkohole, ale aj bežné popíjanie spôsobuje rast zábudlivosti a znásobuje výpadky pamäti. Nevenujeme im dostatočnú pozornosť a robíme si z toho väčšinou srandu. Obzvlášť, my Slováci, si nevieme vychutnávať alkohol v malých dúškach, ale pijeme ho vo veľkom. Priamo úmerne potom narastajú aj problémy s mozgom a lovením v pamäti.
 

Závislosť na fajčení tabakových výrobkov a marihuany

Pravidelná strata pamäti pramení častokrát aj z problémov so štítnou žľazou. Práve hormóny štítnej žľazy pomáhajú pri telesných funkciách a ovplyvňujú náladovosť, s ktorou súvisí ako sme spomínali, aj pamäť. Cigarety podporujú negatívne myslenie alebo sú akýmsi cieľom, do ktorého títo ľudia utekajú od problémov. Fajčenie tabaku i ľahkých drôg môže spôsobiť sklerózu a niekedy až demenciu.