Presunúť na hlavný obsah

Prečo nás stres núti jesť sladké vo veľkom?

Zdravie

Stres vie dobehnúť každého z nás, či už z povinností v práci, náročných skúšok alebo z problémov v rodine a vzťahoch. Väčšina z nás má potom potrebu jesť sladké a kalorické jedlá vo veľkom. Môžete to však napraviť. FEMINITY vám totiž prezradí, z čoho tento zlozvyk pramení!

 

Spojenie s detstvom a láskou

Štúdia Psychological Science zistila, že až 70% ľudí, ktorí obdržali zlé správy mali tendenciu jesť oveľa viac kalorické jedlá, než tí, ktorí dostali neutrálnu informáciu. Kalorickými jedlami sa chápu predovšetkým sladké pochutiny, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru. Tieto dobroty v nás vyvolávajú pocity podobné orgazmu. Uspokojí nás to v plnej miere. Pocit akéhosi „bezpečia“ a spokojnosti sa viaže s útlymi detstvom, kedy sme ako bábätká konzumovali sladké materské mlieko.
 

Lenivosť a upätosť na nepríjemné myšlienky spojené so stresom

Nepríjemné situácie v spojení so stresom, rieši z času na čas každý z nás. Obzvlášť v dospelosti. Počas takýchto dní nemáme príliš chuť na jedlo a už vôbec nie na jeho prípravu. Varenie sa nám spája buď s povinnosťou alebo naopak s radosťou niekoho potešiť. Keď máme zlú náladu, stres alebo sa trápime, siahneme po jednoduchšie pripravenom jedle, respektíve sladkostiach, slaných pochutinách, ktoré nás zasýtia na dlhšiu dobu.
 

Pohodlie domova

Stres, nepríjemné situácie a problémy v nás evokujú pocit byť osamote alebo v domove, ktorý predstavuje bezpečie a „pokoj“ od všetkých zvedavcov. Čím viac času trávime doma, tým viac sa v nás buduje lenivosť a nutkanie dať si niečo „dobré“. Keď ste zamestnaní nejakou činnosťou alebo ste niekde mimo domu, nemáte až takú potrebu jesť sladké vo veľkom. Odporúča sa preto, nepoddávať sa stresu a kompenzovať ho príjemnými aktivitami – či už športom alebo len posedením s priateľmi pri šálke dobrej kávy.