Čo rozhodne musíte vedieť o tabletke "PO"
Malá nehoda s veľkými následkami sa môže pritrafiť každému. Nezáleží na tom, či máte stálu známosť alebo ste prežili sexuálny románik s tajomným neznámym. Je však len na vás, ako sa s prípadným rizikom nechceného tehotenstva vysporiadate. Jednou z možností je užitie tabletky po. Čo by ste o nej mali vedieť?
Zabudnete si vziať antikoncepciu, postihne vás črevná chrípka a tak je účinok antikoncepčnej tabletky oslabnutý, praskne vám kondóm, prípadne zle vypočítate plodné dni. Možností, ktoré by sa dali označiť za rizikové, je naozaj neúrekom. Buď ponecháte ďalší vývoj udalostí na osud, alebo vezmete situáciu do vlastných rúk a zadovážite si tabletku po.
Reakcie organizmu bývajú subjektívne
„Môj gynekológ ma po jej užití varoval pred týždňom plným zaujímavých pocitov,“ priznáva sekretárka Alica (29) a tak sa aj stalo: „Menštruácia mi nemeškala, no to, čo som zažívala pred jej príchodom bola jedným slovom katastrofa. Hormonálnym vrcholom bol môj plač na križovatke v aute, keď vodič električky zavrel starenke dvere pred nosom a odišiel.“
Lekári skutočne varujú, že tabletka po sa na vašej psychickej pohode prejaví. Je vnímaná ako núdzové riešenie a tak by sa k nej malo i pristupovať. Kým v našich končinách ju dostať bez predpisu v akejkoľvek lekárni, napríklad vo Veľkej Británii s vami zodpovedný farmaceut spraví krátky pohovor, oboznámi vás s jej účinkami a pokiaľ sa mu niečo nezdá, pošle vás na konzultáciu ku gynekológovi. Tých negatívnych sprievodných javov je totiž naozaj viac, než dosť. K tým najčastejším patria:
- omeškanie menštruácie alebo naopak jej skorší začiatok
- silnejšia menštruácia než obvykle
- plačlivosť, melanchólia alebo podráždenosť výrazne vyššia ako v čase vášho „klasického“ PMS.
- neobvykle dlhá menštruácia
- špinenie niekoľko dní pred i po skončení menzesu
- žalúdočné problémy, dávenie, hnačka
- migréna
- bolesť a napätie v prsníkoch
Množstvo nežiaducich účinkov bezpochyby súvisí so samotným zložením, ktoré tabletku po oprávnene zaradili do kategórie posledných riešení.
Čo je tabletka PO?
Látka, ktorá vás ochráni pred neželaným tehotenstvom, sa nazýva levonorgestrel. V jednej jedinej tabletke je ho až 1,5 mg. Len pre zaujímavosť uveďme, že bežná antikoncepčná tabletka obsahuje len 0,12 mg tejto účinnej látky. Tabletka pôsobí v závislosti od toho, v ktorej časti cyklu ju užijete. Spomaľuje pohyb zrelého vajíčka, oplodnenému vajíčku zabraňuje uchytiť sa a pomáha vytvárať v maternici prostredie znemožňujúce graviditu.
Ďalšie potrebné informácie
Táto tabletka vás neochráni pred AIDS a ďalšími sexuálne prenosnými chorobami.
Tabletka zabraňuje ovulácii, teda uvoľneniu vajíčka z vaječníka, oplodneniu vajíčka alebo jeho uhniezdeniu v maternici, čiže nepredstavuje prerušenie tehotenstva, ako sa mnohí mylne domnievajú.
Účinkuje do 72 hodín, no samozrejme aj v tomto prípade platí, čím skôr, tým lepšie.
Jej účinok bol vyčíslený na 84%.
Tabletka pôsobí len jednorázovo. Po ďalšom nechránenom pohlavnom styku už neúčinkuje.
Kvôli vysokému obsahu hormónov by sa nemala užiť viac ako dva razy do roka.
Ako tabletku „istoty“ ju môžete prehltnúť aj v prípade, ak už beriete inú hormonálnu antikoncepciu.
Ako si s ňou vaše telo poradí je čisto individuálnou záležitosťou.
Ak vaša menštruácia trvá dlhšie ako dva týždne, vyhľadajte lekára!