Presunúť na hlavný obsah

5 pravdivých odporúčaní, vďaka ktorým budete mať šťastnejší život

Lifestyle

Budhistického mnícha Dalajlamu pozná z počutia hádam každý. Jeho myšlienky a citáty vyvracajú materializmus, ktorý nás ovládol a s ním spojený aj stres. Vybrali sme pre vás 5 rád, ktoré vás zbavia stresu a pomôžu vám k lepšiemu a krajšiemu životu!

 

1. „Stres nevznikol v dôsledku nedostatku času, ale nedostatku smeru.“

Každý človek má v živote stanovený rovnaký čas, t.j. deň má 24 hodín a týždeň 7 dní. Niektorí ľudia stihnú toho viacej, iní menej. Závisí to od množstva cieľov a tiež od aktivity danej osoby. Mali by sme však myslieť na to, že pravidelne treba vyčistiť myseľ a zbaviť ju zahlcujúcich informácií. Nadbytok (pre život) nepotrebných informácií nás len brzdí a pomáha vytvárať stres. Nie nadarmo sa hovorí, že s čistou hlavou idú veci rýchlejšie.

2. „Nezaoberajte sa dokonalosťou, tá nejde dosiahnuť. Sústreďte sa na zlepšenie.“

Každý človek robí v živote chyby, niekto viac a niekto menej, Určite by sme sa za ne nemali trestať a ponárať sa do výčitiek po celý zvyšok života. Je dobré uvedomiť si, čo človek urobil a  do budúcnosti sa z tejto skúsenosti poučiť. Robte to však sami pre seba. Ostatní budú vždy s vami nespokojní, a to oveľa viac, ako ste sami voči sebe.

3. „Na prvej priečke majte veci, ktoré sú dôležité pre vás, zvyšok eliminujte.“ 

Dospelí prepadajú depresii a nešťastiu vtedy, keď nevedia zosúladiť svoje činy so svojimi potrebami. Ľudia by mali sústrediť pozornosť na veci, ktoré sú pre nich v živote dôležité, nie na tie, ktoré v ten moment nepočkajú. Živým príkladom je práca a nadčasy, počas ktorých nemôžete odísť z práce kvôli klientovi. Čo ak medzi tým zmeškáte niečo, čo je pre vás v živote oveľa dôležitejšie?

4. „Hlavnou príčinou utrpenia je egoistická túžba po vlastnom pohodlí a spokojnosti.“

Rast osobnosti nezávisí od rastu jeho účtu, kde sa nachádzajú peniaze, ktoré mimochodom reálne ani neexistujú. Vnímame ich len ako čísla, ktoré nás stresujú a kvôli materializmu sa ženieme vpred, aby sme uspokojili naše túžby. Egoistická túžba je natoľko silnejšia, že zabúdame na rast osobnosti v dôsledku urobenia dobrého skutku. Znie to až príliš konzervatívne? Je to tým, že sme sa nechali pohltiť materiálnym svetom a neustále túžime mať viac a viac. Keď to nemáme, upadáme do depresie, myslíme negatívne a trápime sa kvôli veciam, ktoré nie sú pre život nevyhnutné a do hrobu s nami aj tak nepôjdu.

5. „Keď zomrieme, nebudeme si môcť zobrať so sebou nič, len celoživotnú prácu a duchovné znalosti.“

Žijeme v dobe, kedy sa viac staráme o svoj automobil, než o svoje telo, pritom telo je náš prostriedok na dopravu kamkoľvek. A čo je ešte horšie, keď sa aj staráme o telo, zvyčajne ide len o vonkajšiu krásu a na tú vnútornú akosi zabúdame. Zabúdame aj na psychické zdravie a nerobíme „očistu“ srdca a hlavy. Dennodenne sa stretávame s ľuďmi, ktorí závidia, neprajú a snažia sa nás ponížiť na úkor ich vlastnej pýchy a zvýšenia sebavedomia. Ich chovanie by sme nemali odsudzovať, ale zároveň sa ním ani nechať ovplyvňovať.